Може да се окаже, че следващата година ще е началото на края на българското здравеопазване в някои региони. Това каза председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров в изказването си по време на Втората национална кръгла маса Заедно за повече здраве. Тя се организира от инициативата „Заедно за повече здраве“, в която участват Българският лекарски съюз (БЛС), Българският фармацевтичен съюз (БФС) и Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
По думите му, ако не се вземат спешни мерки, ако инвестициите не се разглеждат като нещо, което се прави за бъдещето, само след 3-4 години няма да можем да поемем нуждите на обществото в различните сфери на здравеопазването. „Тогава 60% от медиците ще са излезли от системата по чисто възрастови причини“, каза д-р Маджаров.
Той подчерта, че не може да се разчита само на НЗОК за справяне с всички проблеми, с които се среща системата. „В една по-спокойна обстановка това не се забелязваше толкова остро. Макар и с нежелание НЗОК всяка година поемаше нови и нови отговорности. Колкото и да е трудно заради договорния модел, поемаше неща, които се отнасят за всички граждани, а не само за здравноосигурените. Практически обаче тази и следващата година опитите до всичко да се остави на нея ще доведе до притискането й до стената. Призовавам институциите да не притискат повече Здравната каса, защото тя ще ни е необходима и по-нататък. Пример за това е, че се опитваме да осигурим помощта за ковид болните в лечебни заведения, които нямат възможност да го правят през условията, които е длъжна да изпълнява Здравната каса“, каза д-р Маджаров.
Още: "Ръководителят на НЗОК уверява, че няма системна измама с епикризите"