Много от медиците, контактували с болни от COVID-19 пациенти, не са тествани за наличие на вируса. Лекари и медицински сестри, които не са били със защитно облекло, са били поставени под карантина. Проба им е била взета едва след изтичането на изолацията.
Това заяви пред bTV д-р Десислава Кателиева - председател на Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ.
Медици ще се тестват, ако проявят симптоми на COVID-19. Това стана ясно и по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб днес.
Ето как някои страни се борят успешно с коронавируса без крути мерки
"Съгласна съм, че това е практика, но при положение, че в Германия казаха, че имат 2300 заразени медици, а в Италия и Испания твърдят, че между 14% и 20% от медиците им са заразени – не е ли редно да се преосмисли тази идея“, попита д-р Кателиева.
По думите ѝ няма нищо по-страшно за един лекар от това да разбере, че е заразил свой пациент. Тя заяви, че медиците са оборудвани с предпазни щитове, костюми и маски със закъснение.
Как да се защитим от коронавирус при излизане от къщи
Д-р Кателиева коментира и предложеното от правителството допълнително възнаграждение в размер на 1000 лв., което медиците на първа линия ще получат.
"Аз лично не ги искам тези пари, предпочитам да ги дадат за бързи тестове. По-добре да ги има тези тестове и аз да съм спокойно в работата си, отколкото да ми ги дадат на мен. Благодаря за тези пари“, каза тя.