Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Д-р Александър Симидчиев: Не смятам, че ще има втори пик на коронавируса

22 май 2020, 18:55 часа • 4388 прочитания

“Умора има както в населението, така и във вирусния процес. Все пак той изчерпва възприемчивите и рисковите хора. Когато се въведат мерките и хората помислят два пъти преди да общуват помежду си, когато спазват дистанция и си мият ръцете редовно, пазят се, епидемичният процес не може да протече по толкова бурен начин“. Това каза пулмологът д-р Александър Симидчиев в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

“Не смятам, че ще има втори пик на коронавируса. Може би той ще стане петия вариант на настинките, защото организмите ни са вече с имунитет. Вече знаем каква е честотата на вируса и виждаме характеристиката на епидемиологичния процес“, допълни д-р Симидчиев.

“Мерките се разхлабиха, защото шест месеца по-късно познаваме по-добре вируса и сме по-добре подготвени. Не е толкова тежко, колкото си мислехме в началото. Мерките, които приложихме своевременно също оказаха своето влияние за опазване на населението ни“, допълни специалистът

Според пулмолога теорията, че пикът е минал по време на грипната епидемия, е доста невероятна. По думите му е имало ясен път откъде идва заразата – Китай. Показателен е и фактът, че при направените изследвания на хората на първа линия, не се е проявило голямо количество, които са се срещали с вируса. „В момента изследванията показват 4% от населението, което е имало контакт с вируса“, продължи той, като уточни, че вече е ясно, че има хора, които не са възприемчиви към коронавируса, като това е доказано с изследвания в лаборатории.

„В Източна Европа нещата протекоха по-леко. Ние реално въведохме рано и активно мерките, но това съвпадна и с грипната ваканция. Имаше няколко щастливи случайности. Количеството на хора, които се заразиха в началото не беше толкова голямо и затова епидемичният процес започна да гори по-бавно. Това пощади и здравната ни система“, обясни той. „Имаме и за, и против това дали БЦЖ ваксината влияе на по-малкото загинали у нас. Тя въздейства на клетъчния имунитет и тонира надолу реактивността му, така че изкарваме някои заболявания по-леко“, обясни пулмологът.

Д-р Симидчиев опроверга и опасенията, че вирусът е изменчив и ваксина трудно ще бъде изработена. “Има едно нещо, което вируса не може да промени. Това е начинът, по който се захваща за клетката. Така че ако се създаде ваксина, която да защитава тези участъци, тя ще помогне. Въпреки, че и без ваксина се справяме много добре. Ако има ваксина, тя ще се поставя на хората от рисковите групи“, разясни д-р Александър Симидчиев.

Експертът изтъкна, че всички конспиративни теории за коронавируса са елемент на хора, които не знаят за какво точно става въпрос, но търсят обяснение и най-лесното, което откриват е, че, например, Бил Гейтс е направил нещо лошо. Според него голяма част от случващото се е естествен, природен процес. „Вирусът търси начини да се разпространи навсякъде. Всички респираторни вируси имат една и съща симптоматика – ако той не ни предизвика да кашляме, няма как да се разпространи“, уточни пулмологът.

“COVID-19 направи така, че хората да се върнат 50-60 години назад във времето, когато инфекциозните болести бяха бич и се спазваха по-високи хигиенни мерки", категоричен бе д-р Симидчиев.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес