"Наша българска, а и на целия регион, черта е да мислим за проблемите само когато са ни на главата. Същото се получава и с Омикрон варианта - все още умират по 70-80 души на ден, идва нова вълна, ваксинацията обаче отново се забавя. Смятаме, че лошото отминало, въпреки два автобуса починали на ден. "Голяма работа, стига паника, оставете ни да живеем." - правилно ли е? Не мисля. Ако живеехме в гората, а не в общество със задължения, може би било вярно, но не живеем", заяви в социалните мрежи д-р Аспарух Илиев, който оглавява лаборатория към университета в Берн, Швейцария.
"За година и половина България загуби 1% от населението си в повече от нормалната смъртност - това са хората, починали в повече от средното за 2015-2020. Това са много хора, така се топи една нация. Много преболедували от Ковид имат или ще имат трайни проблеми - уморяемост, главоболие, и, и, и.... Знам, че няма да трогна никого с тези цифри, но поне помислете, че и сега не може да се отиде на лекар - болниците са претоварени.
Не знаем какво предстои с новия вариант, но е наивно да смятаме, че внезапно ще стане по-безопасен - просто правило, цитирайки проф. Дростен - повече вирус е повече болест. Независимо на какво ниво на ваксинация сте - със или без, ваксинирайте се бързо, защото януари (за щастие по-късно, отколкото очаквах) Омикрон ще е и в България. Ако сте преболедували - имате известна защита, но се подсигурете и с ваксина - знаем, че комбинацията преболедуване и ваксина дава най-добър имунитет, така че ако сте имали лошия късмет да хванете Ковид, поне има нещо хубаво като резултат. Отново казвам - избягвайте този вирус, опасен е, не знаем добре какви ще са дълготрайните ефекти, те изглеждат доста неприятни", коментира още той.