Лечебни заведения нерегламентирано изискват плащания и доплащания от пациенти, които имат доброволно здравно осигуряване, съобщи на пресконференция д-р Мими Виткова, председател на Асоциацията на дружествата за доброволно здравно застраховане. Широко разпространената практика за доплащане на всякакви дейности в болниците създава проблеми в работа на дружествата за здравно застраховане, каза тя. Така се нарушават правата на най-уязвимите хора и се пречи на бизнеса да разработи продукти, които да отговарят на нуждите на здравно застрахованите.
Проблемът с необходимостта от допълнително плащане от пациенти, които са здравно осигурени и дори имат допълнителен здравен пакет, е възникнал преди няколко години, съобщи д-р Мими Виткова и обясни:
„Когато започнахме своята дейност, болничните лечебни заведения изискаха от нас, твърдейки, че средствата не достигат, което е факт, да заплащаме проценти върху клиничната пътека. Някъде са 20, някъде са 30. Нашите осигурени лица не получават нищо допълнително и в същото време към нас текат упреците. Когато имате договор с това лечебно заведение и с тази болница, защо не си оправите отношенията, а те продължават да изискват от нас още доплащане“.
За случаите са уведомени НЗОК и Агенцията за медицински надзор:
„Лекар от кабинета X, най-често това, което наблюдаваме, са гинеколозите – завежда родилка в болницата – това, което виждаме с „Шейново“ и „Тина Киркова“ най-често – пациентката ражда в болницата, той има договор с болницата, болницата си взема парите от Касата, като отчита дейността си, извършена от този лекар от извънболничната помощ, но този текст на Националния рамков дороговор (НРД) позволява, тъй като лекарят от кабинета няма договор с Касата, лекар и завеждащ отделение в болницата преподписва документа към Касата, но този, който е преподписал, обобщено болницата, не носи никаква отговорност“.
От Асоциацията са разговаряли с ресорния министър Кирил Ананиев, който се е ангажирал да разпорежда проверка за всеки сигнал.
Припомняме, че според доклад на Европейската комисия (ЕК) публикуван миналия месец, в България пациентите, били те и осигурени, плащат от джоба си за здраве почти толкова, колкото и държавата. 47 на 52 процента – това е съотношението на здравни плащания в България според доклад на Европейската комисия. 47-те процента се отнасят за плащане лично от джоба ни, докато 52-та процента са държавният дял, който отново се формира от пари от джоба ни – през здравните вноски. При това 14% от населението дори не е обхванато от системата на здравното осигуряване, което прави достъпа до лечение още по-труден. Прекият дял на пациентски плащания са основно за лекарства, извънболнична помощ и пари под масата.