Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боледуваме или мислим, че сме болни от коронавирус (COVID-19) - какво да правим?

01 април 2020, 14:43 часа • 39506 прочитания

Какво да правим, ако се съмняваме, че може да сме болни от коронавирус? Този въпрос със сигурност мъчи мнозина не просто в България, но и по света.

Началникът на Националния кризисен щаб генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски вече изрично обясни кога търсим обезателно лекарски помощ, като изброи трите най-важни симптома - висока температура (38 градуса) при по-продължителен период от време, болки в гърдите сякаш някой е седнал върху тях и посинели устни.

Но пред в. "24 часа" хирургът д-р Цветелина Спиридонова даде няколко полезни практически съвета:

1. От вкъщи се обаждате на личен лекар.

2. Вземате назначената симптоматична терапия (парацетамол, витамини, чайове, храна, проветрено помещение, почивка).

3. Изолирате се от останалите членове на семейството и носите непрекъснато маска. Те също.

4. Всеки ден преценявате динамиката. Ако нещо внезапно се случи и ви притесни, пак се обаждате на личен лекар.

5. На петия ден, ако не сте имали второ чуване с лекар, звъните и давате подробно описание на състоянието си.

6. Ако на петия ден нямате подобрение - настоявате за скенер на бял дроб.

7. Ако имате пневмония - задължително следва да се обсъди диагноза "коронавирус".

8. Лечението се изписва или вкъщи, или ви насочват към болницата. Критериите дали сте за болница са нивото на сатурация (според Мутафчийски под 89-90 нещата не стоят добре), задух, фебрилитет (т.е. състоянието на температурата), общо състояние.

Схема на лечение

Д-р Спиридонова, която е член на Областния щаб за борба с коронавируса в Пазарджик, призова и специалния Медицински съвет да разработи и оповести национален протокол (схема) за лечение на COVID-19, защото сега вирусът се лекува както се лекуват обикновените пневмонии. Според лекарката, вече от няколко специализирани места в Европа препоръчват следната комбинация на лечение - хлорохин фосфат плюс друго лекарство, в повечето случаи антивирусно.

В България все още лекуваме по протокол с антибиотици плюс вливания на витамин С и цинк. Затова, по думите на Спиридонова, ако някой пациент има хлорохин фосфат или хидроксихлорохин, той всъщност се лекува сам – подписва декларация за информирано съгласие какво прави и лекарите само го следят. А в такъв случай няма протокол за схемата на прилагане на лекарството – т.е. колко пъти се взема, каква да е дозата.

До момента има официално съобщение за две схеми на прилагане – 5 дни прием при пациенти с лека пневмония или с начални симптоми и 10 дни при тези в по-тежко състояние и напредващи симптоми. А в Германия лекуват и с ударна доза от лекарства в първия ден на приема. Чакат се резултатите от голямо национално проучване във Франция на действието на хлорохин фосфата – към средата на април.

Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 1 април"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес