Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо милион е отишъл за непроработилите пръстови отпечатъци в болниците

18 юли 2017, 09:30 часа • 3415 прочитания

Като на всяко ново работно място има доста бъркотия. Москов е свършил доста добри неща. Не очаквайте да го критикувам. Опитите му за налагане на Националната здравна карта, опита за реформа в Спешната помощ. Средствата, които са изразходвани за пръстови отпечатъци, са по-малко от милион. Склонен съм да мисля, че е трябвало да се осигури контролът над лечебните заведения. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Николай Петров.

Actualno.com припомня, че в края на март тази година Върховният административен съд окончателно отмени пръстовия отпечатък, който бе въведен от бившия здравен министър Петър Москов като метод за регистрация в болниците.

Съдът спря действието на въпросната система още през ноември 2016 г., когато тричленният състав на ВАС обяви за нищожен текста в наредбата за достъп до медицинска помощ, но тогава Здравното министерство, Здравната каса и Министерският съвет обжалваха становището на съда. Решението на съда от 28.03.2017 г. обаче е окончателно и не подлежи на обжалване. Причината е, че идентификаторът не фигурира в нито един закон, а НЗОК и министерството на практика са "дописали" Закона за здравното осигуряване.

Започваме да се излагаме като общество с агресията върху медиците. Главния прокурор изключително адекватно помага в процеса както е в случая в Пловдив с пребитата акушерка. Ще има паник бутон в линейките. Правим проучване, ще пуснем обществена поръчка. Има много добър синхрон между МВР и Здравното министерство по места, коментира още Проф. Петров в ефира на bTV.

Във Военномедицинска академия се случват добри неща. За два месеца болницата е свалила дълга с 600 000 лв. Добре се справя болницата в Монтана, в Пловдив, "Св. Иван Рилски" в София също се справя добре, разказа за ситуацията в билниците министърът. По отношение на "Пирогов" проф. Петров заяви, че това е добра болница, която обаче функционално се справя трудно.

Трите приоритета, които министърът си постави, са електронното здравеопазване, което ще струва около 12-15 млн. лв., да се наложи стандарт в лечебните заведения и грижа за хората, завърши проф. Петров.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес