Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Аптеките пред фалит заради цените на тока

11 януари 2022, 10:44 часа • 3813 прочитания

Предстоят фалити на аптеки заради високите цени на тока. За това предупреди председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев.

"Цените на лекарствата са държавно регулирани и имат таван, а разходите за енергия се увеличиха драстично. Ако сме един свободен бизнес, какъвто не сме аптечният бранш, ние бихме могли да калкулираме повишението на тока в цената на крайния продукт. При лекарствата не можем да го направим, означава, че трябва да свием от друго място. Какво ще свием – ще започнем да свиваме заплатите и в един момент няма да има кой да роботи“, обясни той.

Вълев заяви, че практически никой не издава рецепти за Covid пациенти, режимът на изписване е нищожен. „Той така е направен, че почти никой не иска да се занимава с това. Продължава една резистентност от колегите лекари въобще да се виждат с пациентите. Така че ми е странно как лекар може да изпише лекарство за пациент, който не е виждал“, добави председателят на Националната аптечна камара пред БНР. 

Според него не може всеки един пациент да го лекувате по един протокол и да имате три лекарства, които да се предлагат на всички.

Вълев съобщи, че в аптеките вече има налични от щадящите тестове за коронавирус със слюнка.

Относно недостига на лекарства той обясни, че периодично, в края на една календарна година и в началото на следващата, има недостиг на определени лекарства, което в повечето случаи се дължи на неадекватно планиране на медицинските представителства на самите фирми производители.

„Много често пациентите се фокусират върху точно една конкретна опаковка и решават, че това е само и единственото лекарство и няма нищо друго, което да го замени. На помощ трябва да дойдат фармацевтите, най-вече законодателството, което да легализира открай време исканата от нас ситуация, в която при наличие на генеричен заместител да може фармацевтът да ви отпусне това, което ще свърши работа, а не конкретното търговско име, което е изписано от лекаря“, смята той.

Вълев апелира „да спрем да се кланяме на конкретните търговски марки“ и обясни, че има лобистки текст в една от наредбите, който сега възпрепятства това. "Имаме налични на пазара достатъчно генерични заместители", увери той.

Относно недостига на „Пулмикорт“ Вълев уточни, че заради коронавируса лекарите са започнали масово да го предписват и извън предписанията му за деца и недоносени бебета, се предписва и на възрастни, което е довело до свръхголямо търсене и бързо изчерпване на количествата.

„Това обаче не се случва само в България, това се случва в целия свят. За цялата страна се получават по няколко хиляди опаковки, което е абсолютно недостатъчно", допълни магистър-фармацевтът.

"И в момента има проблем с антикоагулантите. Има някакви количества, които веднага се изтеглят за болничния пазар и това не оставя нищо за свободния. Казусът е с това какви количества общо влизат в страната“, подчерта Антон Вълев.

"Свръхпредписването на антибиотици беше истерия", категоричен е специалистът. По думите му този период е отминал.

Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес