За последното денонощие потвърдените случаи на коронавирус в България са 53, от които 25 са настанени в болници. Общо са направени 1163 теста за денонощието, т.е. общо 52 931 PCR теста или 7562 теста на 1 000 000 души - за сравнение преди 24 часа беше съобщено число от 1465 направени теста за по-миналото денонощие. Потвърдените случаи на коронавирус са вече 1811. Това каза началникът на Националния оперативен щаб (НОЩ) генерал-майор професор д-р Венцислав Мутафчийски, според който "има покачване на заболеваемостта" - все обаче здравната система може да се справи.
Нямаме данни за дифузно повишаване на заболеваемостта, само на клъстери, уточни Мутафчийски. Откриваме 2 от 6 заразени, каза той.
Най-много нови случаи има в София - 19, 12 от които от социални домове, а в Ямбол има 12.
Има 1 нов разболял се медик, вече са 192 - този път е медицинска сестра от "Пирогов". Но Мутафчийски не видя слабости при болниците заради заразения персонал, защото "това са хората, непосредствено изложени на риск". Той даде и статистика - 36 400 заразени медици в Испания, "а вече сигурно са и повече". Според него, независимо от всички предпазни средства, рискът не може да бъде премахнат на 100%.
Излекувани са още 24 души, с което стават 384 общо. Починали са още 2 души - и двамата са с придружаващи заболявания.
353 души са в болница, като от тях 38 са в интензивно отделение т.е. няма голяма промяна.
Да се носят маски навсякъде, където трябва, призова Мутафчийски предвид данните за заболеваемостта. Той призна, че се наблюдава "редовно нарушение" на разпоредбите. Д-р Ангел Кунчев пък посочи, че магазините в България са десетки хиляди и следва управителите им да са отговорни, защото "няма как да присъстваш навсякъде в 72 000 обекта". Контролният орган е БАБХ, а Кунчев коментира: "Трябва сами да се грижим за здравето си". А д-р Гергана Николова, част от ръководството на Българския лекарски съюз, беше категорична - охлабване на мерки трябва, но не бива да забравяме за социалната дистанция и да носим маски в затворени публични пространства! Ако се наложи заради увеличение на болните, ще се затягат мерки, е нейното мнение, изказано пред Нова телевизия. Тя призова пациентите да не заблуждават лекарите си за симптомите!
Около седмица ще продължи изследването на хора в старчески домове - засега са проверени 80 души и 30 персонал. Извън Кула и Видин ситуацията е доста оптимистична, има единични случаи на болни санитарки, обясни националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Основната цел е да се прекрати външният контакт на хора от домове за възрастни с външния свят, както и веднага да се изолира подозрителен за COVID-19 персонал.
Мутафчийски обаче показа, че засега се взема под внимание "какъв ще бъде отзвукът", ако се наложи строга карантина на по-възрастните хора!
Засега само ВМА провежда лечение с кръвна плазма, защото тя има собствен кръвен център и може да набира доброволци. А националният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев посочи, че Националният трансфузионен център ще набира кръвна плазма за лечение на COVID-19 и се уреждат последни подробности, за да може да се ползва плазмата от всички болници в страната, по заявка.
При 91% пациенти и персонал в "Пирогов" има изградени антитела, уточни и проф. Балтов, началник на лечебното заведение. До момента разболелите се медици в "Пирогов" са 48, 7 са излекувани, за 14 се очаква да изтече карантината през тази седмица - това е първата вълна болни, от хирургичната клиника на болницата. Балтов е категоричен, че персоналът на лечебното заведение е достатъчен - половината дори бил в отпуск и изчаква да се включва.
Мутафчийски се оплака и, че статистика се събира "на ръчен режим" и НОЩ с нетърпение чака електронна статистическа система.
Още: "Победата над коронавируса изглежда много далеч почти навсякъде по света"