Пациентите, които спират да пушат поне четири седмици преди операция, значително намаляват риска от поява на постхирургични усложнения, тъй като кръвоносният им поток се подобрява, показва проучване, публикувано в понеделник.
Изследването на Световната здравна организация (СЗО) твърди, че незначителните или несъществени операции при редовни пушачи могат да бъдат забавени, за да им се даде време да се откажат и по този начин да подобрят резултатите като заздравяване на рани и сърдечна функция, предаде БГНЕС.
Изследването на СЗО, проведено в сътрудничество с Университета в Нюкасъл, Австралия и Световната федерация на дружествата на анестезиолозите (WFSA), установи, че всяка допълнителна седмица без тютюн след четирите седмици подобрява здравните резултати при 19 процента.
„Докладът предоставя доказателства, че има предимства при отлагането на леки или не неотложни операции, за да се даде възможност на пациентите да се откажат от тютюнопушенето, което води до по-добър здравен резултат“, гласи изявление на д-р Винаяк Прасад, ръководител на отдела „Без тютюн“ в СЗО.
Проучването установява, че никотинът и въглеродният монооксид, и двата налични в цигарите, могат да намалят нивата на кислород и значително да повишат риска от сърдечни усложнения.
В него се казва, че увреждането на белите дробове от тютюневия дим също затруднява преминаването на правилното количество въздух и открива, че пушенето може да забави зарастването на рани поради изкривяващия му ефект върху имунната система на пациента.
"Пушенето само на една цигара намалява способността на организма да доставя необходимите хранителни вещества за изцеление след операция", се казва в съобщението.