По документи в болницата в Девин работят 15 лекари, а реално при проверки е установено, че на работа са трима клиницисти – вътрешен лекар, хирург и педиатър. Това каза пред Радио „Фокус” – Смолян д-р Кузман Гелов – директор на Районната здрвноосигурителна каса /РЗОК/ - Смолян.
Има и двама лекари в клиничната лаборатория и рентген, както и още двама-трима, които обаче не влизат в общия брой, тъй като са без специалност, поясни д-р Гелов. При проверки в болницата във всеки един ден се отчитат разминавания, а последния случай на който са се натъкнали проверяващите е бил при проверката през декември месец, когато от общо 4 водещи се на работа анестезиолози по на половин щат, на работа не е открит нито един.
По думите на д-р Гелов, от болницата дори са направили опит да излъжат институцията за местонахождението на лекаря. Установено е също, че по едно и също време анестезиолози работят и в Девин, и в Смолян. Д-р Гелов поясни, че ще се направи проверка и ако има извършвани операции и давани упойки по едно и също време, тези клинични пътеки ще бъдат свалени както от Смолянската, така и от Девинската болница. Директорът на РЗОК – Смолян отбеляза, че въпреки констатираните нарушения, не могат да открият лекарите, за да им връчат актовете и се налага да изпратят писма до кмета на Девин, който да им връчи направените актове.
Д-р Гелов посочи още, че заради липса на достатъчно специалисти, много от придружаващите заболявания при настанени пациенти не се диагностицират и лекуват. Това е причината, хоспитализирани вече пациенти в Девин, през нощта да се карат по спешност в Смолян, за да може да се прегледат и лекуват там.
Д-р Гелов каза още, че ако болницата покаже, че отговаря на изискванията, ще бъде сключен договор с нея и през тази година, но ако няма условия, няма да има такъв, тъй като не може да се рискува като става въпрос за човешки животи. Той допълни, че при определяне на бюджета на болницата през минала година са се направили проучвания в три области – Смолян, Пловдив и Пазарджик за хората от Девин и региона, които са посетили болниците там през миналата година, за да се установи какъв трябва да е бюджетът на болницата в Девин.
За да се отпуснат средства на болницата, се взема по малко от всяка една от останали болници в областта, а има голяма разлика в относителния дял на обслужваните пациенти и за болницата в Девин са направен много компромиси, каза д-р Гелов.
В болницата в Смолян се лекуват 63,95 % от всички пациенти в област Смолян, в Мадан - 13,54 %, в Златоград – 8,58 %, в Баните 6,19 %, в Рудозем – 4,80 % и в Девин 3,04 %, каза още д-р Гелов. Той бе категоричен, че лекарската му съвест и чест не позволяват да иска повече изключения за болницата в Девин, тъй като в един момент тя ще се яви вредна за здравето на тези хора.