Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

12-годишно дете почина заради отказвана многократно животоподдържаща терапия

28 октомври 2016, 14:40 часа • 2786 прочитания

Отказана медицинска помощ вероятно е довела до смъртта на 12-годишно дете от ловешкото село Бежанoвo. Родителите му ще търсят отговорност от детското отделение на плевенската болница.

12-годишният Емил страдал от хемофилия Б - генетично заболяване, което пречи на кръвта да се съсирва. Животоподдържаща терапия е вливането на фактор. През последната седмица обаче процедурата им е отказвана многократно от сестра Симеонова в детското отделение, разказва bTV.

Майката Ирина Иванова споделя, че сестрата ги гонела и отказвала да слага фактор, с обяснението, че не била длъжна да го прави.

Ситуацията се повтаря в понеделник, сряда и петък. В неделя детето се влошава и дядо му го води в Спешна помощ, оттам го препращат отново в детското отделение, където вече му поставят фактор, но очевидно късно, защото Емо издъхва в дома си.

Близките на детето искат справедливост.

Проф. Ваня Недкова, началник на клиниката, каза, че не знае защо момчето е било връщано и ще направи проверка.

По думите й родителите не искали да остават в болницата, а само да се прелее факторът. От лечебното заведение обаче настоявали това да стане, за да се спази клиничната пътека.

Семейството категорично отхвърля тезата на болницата, както и резултатите от аутопсията, че причина за смъртта е възпаление на белите дробове и сърцето. Случаят е предаден на прокуратурата.

Actualno.com припомня, че по различни информации на здравни организации болните от хемофилия у нас са около 600 души, 100 от които са деца. Болестта се среща при един на всеки 100 000 души. Хемофилията е вродено заболяване, при което кръвта се съсирва много бавно поради липса или дефектна структура на определен фактор на кръвосъсирването.

Засегнати са само мъже, а дефектният ген се пренася от жени. Най-очевидната проява на болестта е, че дори и най-лекото нараняване може да доведе до смърт, тъй като е трудно спирането на кръвотечението, пише още "Здравна поща". В света близо 75% от болните обаче са с оскъдно или никакво лечение.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес