Руският гастроентеролог д-р Екатерина Кашух коментира полезните свойства на супата от коприва.
Супа от коприва - какви са ползите от нея
Копривата е особено популярна в народната медицина. През май и началото на юни е млада, мека и почти не пари. Преди готвене копривата трябва да се залее с вряща вода; тя е подходяща както за приготвянето на супа, така и на салата.
Как копривата може да намали въглеродния отпечатък
Според д-р Кашух копривата е с високо съдържание на витамини C, B6, B9, B12 и каротин, който помага при лечението и е полезен за зрението и мозъчната функция. По съдържание на каротин копривата изпреварва морковите.
„Витамин К, който се съдържа в копривата, помага за съсирването на кръвта, а също така предотвратява появата на рак “, казва лекарят.
Д-р Кашух предупреждава за възможна алергична реакция към диви растения.
За ястия от глухарче се използват различни части: от цветовете се прави сладко, листата се запарват за чай, от тях се прави салата, от корена се приготвят тинктури и отвара, напомняща кафе.
Дивите растения могат да бъдат добро допълнение към диетата, но във всичко трябва умереност, подчерта специалистът. Ако приемате някакви лекарства, не трябва да консумирате диви растения без консултация с лекар - може да има нежелани реакции.
Още за ползите от копривата и супата от нея
Това лечебно растение съдържа витамини (A, C, K, B-комплекс), минерали (желязо, калций, магнезий) и антиоксиданти, които помагат за поддържане на здравето и укрепване на имунната система.
Копривата е мощен диуретик, който прочиства бъбреците и пикочните пътища, като помага за извеждането на токсините и излишната течност от тялото. Биоактивните съединения в билката ще помогнат за намаляване на възпалението в тялото и ще облекчат симптомите на възпалителни заболявания като артрит.
Копривата може да бъде полезна за здравето на кожата поради своите антибактериални и противовъзпалителни свойства. Тя насърчава растежа на косата и укрепва космените фоликули.
Копривата съдържа големи количества от следните полезни вещества:
- фитонциди;
- хлорофил;
- танини;
- гликозиди;
- каротин и каротеноиди;
- флавоноиди;
- органични киселини;
- ацетилхолин;
Богат е и нейият минералният състав: освен желязо, калций и магнезий, тя съдържа още манган, сяра, мед, силиций, бор, калий и други вещества. Всичко това обяснява защо копривата има възстановяващо, тонизиращо, антисептично, отхрачващо, противовъзпалително, бактерицидно, ранозаздравяващо, кръвоспиращо, диуретично, холеретично, леко слабително, противогърчово и много други свойства.
Копривата е богата и на протеини от растителен произход: в 100 гр от растението се съдържат около 5 грама протеин. Растението съдържа още витамини А, В6, В9, В12, С, К.
Чай от коприва: Какви са ползите за организма и как да си го приготвим
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.