Гроздето, освен че е много вкусно и сладко, има и своите ползи за организма, особено за кръвоносните съдове.
Гроздето е истинска съкровищница от витамини и минерали.
Някога гроздето е било смятано за "храна на боговете" и е било свързвано с Дионис, гръцкия бог на виното, земеделието и плодородието. Споменава се и в митологията, като се акцентира върху опияняващите свойства на виното.
Вижте още: Опасни ли са червени бенки по тялото
Гроздето е чудесен източник на манган, минерал, който улеснява протеиновия и въглехидратния метаболизъм и активира ензимите, отговорни за оползотворяването на ключови хранителни вещества, като витамини от група В. Сладкият и остър вкус на гроздето може да ви накара да ядете повече калории, отколкото бихте искали. Добре е да имате предвид, че една чаша съдържа приблизително 100 kcal.
Гроздето срещу сърдечно-съдови заболявания
През последните десетилетия растителните химикали заинтригуваха учените със същата интензивност, с която витамините ги заинтригуваха през миналия век.
Един такъв растителен химикал е ресвератролът, открит в гроздето и виното. Веществото се секретира в отговор на микробна инфекция на плодовете или стрес (използване на хербициди, фунгициди, излагане на UV лъчи) и служи като естествена антиоксидантна защита в гроздето.
Той се натрупва в кожата на гроздето и е биологично активен растителен химикал, който получи много внимание през последните години поради многобройните си положителни ефекти. Изследване, публикувано в The Journal of Infectious Diseases, показва положителен ефект на ресвератрол върху грипа.
Група италиански учени, ръководени от д-р Анна Паламара от Института по микробиология в Рим, провеждат in vitro и in vivo изследвания с това вещество, за да изследват ефекта на ресвератрола върху репликацията на грипния вирус. В своите изследвания те стигат до извода, че ресвератролът силно блокира репликацията на грипния вирус в клетъчните култури, което е потвърдено и от изследвания върху лабораторни животни.
Защитният ефект на виното за превенция на сърдечно-съдови заболявания е добре известен и французите са особено горди с това.
С научно-популярния термин "френски парадокс" се описва фактът, че французите страдат много по-рядко от сърдечно-съдови заболявания и в същото време консумират същото количество наситени мазнини като американците.
Французите обичат да ядат, а диетата им е богата на мазнини и по всички характеристики би трябвало да ги постави в рисковата група за поява на сърдечно-съдови заболявания. Проучвайки внимателно характеристиките и разликите между френската и американската диета, изследователите стигнаха до заключението, че съществена разлика е приемането на червено вино.
Вижте още: Диетолог: Тези 2 храни ускоряват ударно метаболизма ви
Намалява лошия холестерол
Многобройни контролирани проучвания показват, че червеното вино – когато се консумира в умерени количества – повишава нивото на HDL („добър“ холестерол) и намалява нивото на LDL („лош“) холестерол в кръвта.
Защитният ефект на виното върху сърдечно-съдовата система се приписва на вече споменатия ресвератрол. Смята се, че гроздовият сок, поради съдържанието на това защитно вещество, може да осигури подобна защита като червеното вино.