Три вкусни ястия, от леки салати до богати супи, които могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане. В забързаното ежедневие изборът на предимно бърза храна може да доведе до неблагоприятни последици за артериалното налягане и здравето като цяло.
„За да поддържате здравословни стойности на налягането, важно е да изключите определени храни от диетата си, най-вече такива с високо съдържание на сол, наситени мазнини и холестерол. Те могат да включват преработени меса (като бекон и колбаси), пържени храни, млечни продукти с високо съдържание на мазнини и консервирани или предварително опаковани ястия с високо съдържание на натрий“, казва лекарят Ирина Андреева.
Яденето на повече храни на растителна основа може да ви помогне да запазите налягането си под контрол. Д-р Андреева посочва 3-те най-добри ястия за контрол на кръвното налягане. Те включват супа от леща, печени зеленчуци, салата от нахут.
Храни за контрол на кръвното
Супа леща - докато супата обикновено е лека храна, лещата, комбинирана с моркови, целина, лук и подправки, може да бъде питателна алтернатива на това ястие.
Кардиолог: Ако кръвното се повиши рязко, направете това
Печени зеленчуци с тофу - това е начин да се уверите, че ядете много фибри и поддържате приема на сол до минимум.
Средиземноморска салата от нахут - тя е друг бърз вариант за добри резултати при хипертония. Тази салата включва нахут, домати, червен лук, маслини и лек лимонов дресинг. Тя може не само да ви спести време за приготвянето на здравословни ястия, но и същевременно да освободи тялото ви от вредни токсини.
Диетичното хранене при хипертония трябва да се основава на редица принципи:
- намаляване на енергийната стойност на консумираните храни;
- спазване на режима на 4-5 хранения на ден;
- ограничаване на употребата на животински мазнини, съдържащи холестерол и наситени мастни киселини;
- повишаване на приема на аскорбинова киселина, витамин Р, рибофлавин, тиамин, никотинова киселина;
- изключване на храни и ястия, които стимулират сърдечно-съдовата система: силни бульони от месо, риба и гъби, кафе, силен чай;
- юхранене, обогатено с магнезий и калий;
- ограничаване на храни, които причиняват повишено образуване на газове и подуване на корема: боб, газирани напитки и др .;
- предотвратяване на големи натоварвания на бъбреците: ограничаване на месо, риба, гъби, подправки, оксалова киселина, етерични масла;
- ограничено количество течност;
- основен метод за приготвяне на ястия: варене, пара, печене или леко пържене
Още: Лекар разкри какво се случва с кръвното, ако пиете малко алкохол
Важно: Информацията в тази статия е предоставена единствено за справка. Тя не замества балансираното хранене, както и консултацията с лекар или диетолог!