Руският лекар Елена Соломатина препоръчва ежедневната консумация на един плод, който сваля кръвното и холестерола, укрепва имунитета, забавя стареенето и има още куп ползи за тялото.
Полезни свойства на боровинките за кръвното, холестерола и здравето
Яденето на боровинки подобрява съсирването на кръвта и съдовата сила поради съдържащия се в тях витамин К. Плодът предотвратява атеросклерозата и намалява количеството на "лошия" холестерол благодарение на антиоксиданти като катехини и проантоцианидини.
Антоцианините от боровинките имат противовъзпалителен ефект и са ефикасни за предотвратяване на рак. Растителните пигменти в плода предпазват от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи, спомагат за подобряване състоянието на кожата и забавят процеса на стареене, причинен от ултравиолетовите лъчи.
Тази евтина риба е най-полезна при висока захар и висок холестерол
Хранителният състав на 100 гр боровинки е следният:
- витамин К - 16% дневна норма;
- витамин С - 10,8% дневна стойност;
- витамин Е - 3,9% дневна стойност;
- витамин B6 - 4% дневна стойност.
Основната ценност на боровинките е техният мощен антиоксидантен потенциал, тъй като те съдържат полифеноли, флавоноиди и фенолни киселини (галова, р-хидроксибензоена, кафеена, р-кумарова, ферулинова, елагова).
В 100 гр боровинки се съдържат 335 мг антиоксиданти, което е повече, отколкото в червеното френско грозде, Антиоксидантите от боровинки имат положителен ефект при синдрома на сухото око, както и при заболявания на ретината.
"Проучванията са открили антибактериалните свойства на боровинките срещу грам-отрицателни и грам-положителни бактерии. Staphylococcus aureus (S. aureus) има най-висока чувствителност. Тези резултати показват обещаващо използване на горски съединения като нови естествени консерванти за защита на хранителните продукти от патогенни микроорганизми", казва специалистът.
Витамин С в боровинките има противовъзпалително действие, нормализира пропускливостта на капилярите и повишава тяхната бариерна функция срещу проникването на патогени.
Фенолните киселини - кафеена, галова, елагова - имат имуномодулиращи (стимулират образуването на имуноглобулини от клас G), капилярозащитни, антиоксидантни, противовъзпалителни, антимикробни свойства. Аскорбиновата киселина (витамин С) в състава на плодовете има способността да поддържа стабилността на фенолните съединения.
Лекар: Това са най-необичайните симптоми на висок холестерол
Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!