Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кето диета - направете това и тя няма да навреди на тялото ви

28 ноември 2023, 14:48 часа

Ако обмисляте да преминете към кето диета за първи път, руският диетолог -д-р Жана Ладнова препоръчва да започнете постепенно да променяте хранителните си навици в продължение на една седмица. През това време тялото ще се адаптира и новият хранителен режим няма да му причини стрес.

Кето диета - важни правила 

“Постепенно минимизирайте консумацията на бързи въглехидрати в диетата си”, съветва специалистът. 

“Първо и най-важно, избягвайте добавената захар, избягвайте храни, съдържащи добавена захар (не забравяйте да четете етикетите на храните), сладки напитки и сокове. След това се откажете от богатите на въглехидрати плодове и нишестени зеленчуци (банани, райска ябълка, сушени плодове, моркови, цвекло, картофи и др.) и зърнени храни. Не забравяйте да пиете достатъчно чиста вода”, съветва д-р Ладнова.

Кето диета: как да хапвате мазни храни и да отслабвате

“Консумирайте висококачествени източници на здравословни мазнини: естествени масла (зехтин, кокос, авокадо и др.), различни ядки и семена. Яжте месо от свободно отглеждани птици и риба като източници на протеини. Някои млечни продукти с високо съдържание на мазнини - сирена, малко количество мазна извара. В същото време избягвайте преработените меса – колбаси и др.

Специалистът съветва да спазвате кето диета за не повече от 7 дни. В бъдеще продължителността на кето режимът трябва да бъде не повече от 12 седмици. 

При спазване на този режим в тялото настъпва кетоза. Тя се отличава с повишено съдържание на кетонни тела в телесните тъкани. Кетоновите тела обикновено се образуват в резултат на метаболизма на мазнините и могат да бъдат окислени, за да освободят енергия. Увеличаването на тяхното съдържание в телесните тъкани възниква в резултат на нарушение на метаболизма на мазнините, например при захарен диабет или продължително гладуване Основни признаци на кетоза са:

  • Миризма на ацетон от устата;
  • Повишаване на кетонни тела в урината;
  • Временна загуба на сила;
  • Раздразнителност;
  • Безсъние;

Този хранителен режим не е подходящ за хора с чернодробни и бъбречни проблеми поради високото съдържание на протеини и мазнини. След приключването му и връщане към обичайната въглехидратна диета инсулинът може да се повиши отново. Това означава, че при диабетици кето режимът е с временен ефект.

Той може да причини и липса на витамини и полезни микроелементи, които тялото получава от „забранените“ зеленчуци и плодове. Възможни са и проблеми със стомашно-чревния тракт, а именно запек поради липса на растителни фибри от зърнени и бобови растения.

Още: Страничните ефекти на кето диетата

Важно: Статията не замества балансираното хранене и консултацията със специалист!

 

 

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес