Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Болки в корема след хранене - лекар разкри какво издават

18 септември 2023, 12:13 часа

Болки в корема след хранене – зад това безобидно на пръв поглед оплакване може да се крие сериозно заболяване.

Руският онколог д-р Иван Карасев споделя, че неприятните усещания под формата на гадене или коремна болка, причинени от хранене, могат да бъдат алармиращ знак за развитието на рак.

Болка в корема след хранене

Онкологът Карасев споделя, че дискомфортът след хранене може да означава рак. Хората, например, се оплакват, че се чувстват болни или се оплакват от болка. Тези състояния се появяват по време на хранене или след това, след около два часа.

Д-р Карасев подчерта, че редовното появяване на подобни усещания, всеки дискомфорт след хранене или по време на хранене е сериозна причина да се обърнете към лечебно заведение за консултация и преглед.

При болки в стомаха - ето какво да ядем

Онкологът обърна внимание и на факта, че ракът се характеризира с повишаване на телесната температура, при което няма признаци на инфекция, като кашлица и хрема. Освен това, с развитието на онкологичния процес, лимфните възли могат да се увеличат и да настъпи загуба на тегло.

 

Иван Карасев допълни, че за появата на тумори могат да повлияят неправилното хранене, нездравословните навици, излагането на стрес и психо-емоционално напрежение.

Също така болката може да бъде причинена от отравяне, панкреатит, възпаление на панкреаса и други причини. Можете да разберете източника на проблема и да изберете лечение, като посетите гастроентеролог .

Как да разпознаем причината?

Когато се появи коремна болка, обърнете внимание на периода от време, след който е започнала:

  • Веднага след хранене - възможно е неврофункционално разстройство на храносмилателния тракт;
  • В рамките на 1 час след хранене - възпалителни процеси в стомаха, остра форма: гастрит, язва или обостряне на хронично заболяване;
  • 3-4 часа - увреждане на панкреаса, жлъчния мехур или тънките черва;
  • 4-6 часа – хронични заболявания на дебелото черво.

Когато се консултирате с гастроентеролог, трябва да посочите периода от време, както и да опишете местоположението и вида на болката. В зависимост от заболяването болката може да бъде:

  • Дифузна при възпаление като гастрит или дуоденит;
  • Ясно локализирана в язвения процес;
  • Локализирана в десния хипохондриум при заболяване на жлъчния мехур;
  • Локализирана върху двете лопатки и ключици при заболявания на панкреаса.

Също така помнете допълнителните симптоми , които придружават коремната болка след хранене. Например, алергичната реакция се характеризира с появата на обриви по кожата, а хранителното отравяне се характеризира с повръщане, стомашно разстройство, треска и общо влошаване на състоянието.

Още: Как да се спасим от синдрома на подутия стомах?

Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.

 

 

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес