Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сдружение "Азбукари" даде началото на първата по рода си стая за модерно обучение на деца

05 ноември 2015, 14:47 часа • 13256 прочитания

„Креативни мислители“ е първата по рода си класна стая за модерно обучение на деца, където размяната на информация и познание по редица учебни предмети ще бъде двупосочна. Целта на проекта е да се осъзнае ролята за качественото образование и подготовка на всяко дете. Официалното откриване на иновативната класна стая, създадена от „Сдружение Азбукари“ ще бъде на 16-и ноември 2015 г., съобщиха от Сдружението.

На празничното събитие в ОУ „Димитър Благоев“ в град Велико Търново ще присъстват над 500 деца, стотици родители, учители и официални гости. „Креативни мислители“ ще създаде технологична възможност чрез създадена мрежа за интегриране на система от персонални компютри за всеки ученик да се улесни преподаването и възприемането на нови знания. Чрез тази техническа иновация ще се подобрят значително стандартните методи на обучение и ще се създаде по-добра комуникация между учители и ученици. Освен това „Креативни мислители“ ще събира в интериора си модерно представяне на българските исторически символи, визуално представяне на бележити личности от историята на България и творби на талантливи български живописци. В проекта на Азбукари са предвидени специализирани места за обучение на деца в неравностойно положение, съобразени с установените по регламент техническите изисквания.

В основно училище „Димитър Благоев“ учат 16 деца със специфични потребности, както и деца от малцинствените етнически групи. В деня на официалното откриване ще се проведе и майсторски клас „Художественият образ в контекста на историческата достоверност и прецизността при неговото пресъздаване“, на който художникът-изследовател Краси Тодоров ще сподели свои наблюдения и прозрения, синтезирани въз основа на неговото творчество и проучвания на n-мерността в пространственото мислене. На ръководената от автора демонстрация на Ζn Art технология, присъстващите ще могат да участват в създаването на Zn Art портрет на Христо Ботев, детайл от първия скулптурен - архитектурен паметник в България, дело на немския скулптор проф. Густав Еберлайн.

Идеята е аудиторията не само да види, но и практически да се докосне до уникален за България и целия свят, процес за обмен на информация и трансформация на познание, да разшири своето разбиране за изкуство, култура и образование. „Искаме да дадем възможност на всички ученици да бъдат равнопоставени в процеса на обучение и в същото време да развиват своите таланти. Нашите деца заслужават да имат модерни класни стаи, където да придобиват нови знания.

„Креативни мислители“ е само началото на промяната на родната училищна система. Нека да образоваме и направим успяващи и щастливи децата на България. Ние от „Сдружение Азбукари“ ще продължим да задаваме тона на реформата в българското образование, заяви Цвета Кирилова, председател на организацията. Тя допълни, че в модерната класна стая ще има възможност да се ползва и „Букварино“. Образователното помагало представлява един алтернативен учител по история, български език, правоговор и правопис и има запазено място във всяко едно училище. По мнението на преподаватели „Букварино” е алтернативен източник на знания за историята и развитието на българската азбука. Именно събраните средства от него подпомогнаха и реализирането на проекта – „Креативни мислители“. Повече за образователните проекти на „Сдружение азбукари“ можете да научите на www.azbukari.org. От организацията обещават много приятни изненади и през следващия месец.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес