Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Изключителен принос в българската наука: Проф. Август Иванов в "Студио Actualno" (ВИДЕО)

09 януари 2025, 15:45 часа • 1358 прочитания

Учените във България са едно много ценно нещо за нацията ни и разбирам, че всеки иска да обучи своите деца и да им даде чудесно образование, но в крайна сметка, ако нямаме фундамента в страната, който да дава темпа на развитие в научната дейност, ще бъдем обречени като общество. Това каза директорът на Института по роботика в БАН проф. д-р инж. Август Иванов във връзка с развитието на научните изследвания и образованието у нас. 

Припомняме, че в края на миналата година името на проф. Иванов бе вписано в Златната книга на Патентното ведомство на Република България за неговия изключителен принос за науката. 

Дейността на проф. д-р инж. Август Иванов е в приоритетното направление на Европейския съюз и Националната стратегия за научно и технологично развитие: роботика, сензорика, изкуствен интелект и нано- и микротехнологии.

Проф. Иванов е част от колективи, разработили за пръв път нова генерация сензори за магнитно поле – сензорите на Хол с максимално опростена конструкция и равнинна магниточувствителност. Откритието има мултифункционална приложимост в роботиката, системите с изкуствен интелект, автоматика, сензориката, медицината, метеорологията, автоматизацията на процеси, контратерористичната дейност и др.

Спецификата на новите микросензори, патентовани от проф. д-р инж. Август Иванов като съизобретател, е в това, че могат да се приложат към всяка технология и по тази причина са универсални за експлоатация. Ефектът от икономическото приложение на изобретенията е в размер на 286 000 лв. В момента са подадени 10 заявки за патентоване на изобретения със съизобретател проф. д-р инж. Август Иванов.

В предаването "Студио Actualno" той сподели, че Институтът по роботика към БАН участва в множество проекти от национално и международно ниво. 

"За нас е гордост, че участваме в три центъра за компетентност. Първият етап стартира през 2018 година, а сега предстои рестарт на всички тези проекти. В единия от центровете Институтът по роботика е бенефициент, а в останалите сме партньори. Хубавото е, че от всички центрове за компетентност и трите, в които участваме, успяха да се класират за втори етап. Тоест, свършили сме си перфектно работата", допълни проф. Иванов. 

Повече по темата - вижте във видеото: 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес