Нова 3D технология помага в обучението на студенти по медицина. Благодарение на програмата 3D Atlas of Neurological Surgery, студентите от Медицинския факултет на Софийския университет изучават човешката анатомия по лесен и интерактивен начин.
"Атласът по невроанатомия и неврохирургия започна преди няколко години, през 2022-ра. Като решихме да приложим съвременни технологии за повърхностно сканиране на реални анатомични препарати, като целта беше да се създаде база данни, която да се използва за обучение", разказа неврохирургът д-р Тома Спириев, пред Actualno.com.
Снимка: 3D Atlas of Neurological Surgery
Проектът е дело на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, съвместно с болница “Токуда” и клиники по неврохирургия в Германия и Дания. Всеки един от 3D моделите е анотиран и чрез тях Катедрата по анатомия въвежда нови методи на обучение чрез виртуална реалност.
Благодарение на VR технологията, студентите имат възможността да разгледат препаратите отблизо, като допълнение към класическите учебници по човешка анатомия, за да могат да усвоят материала по-бързо и качествено.
"Това не е макет, това е действителен препарат от починал човек, така че след това може доста по-добре да се води това обучение със студентите. И най-важното, те могат в реално време да увеличат изображението, без да се наруши качеството", допълни проф. Иван Масларски, ръководител на катедрата по Анатомия и хистология към СУ.
Повече за иновативният начин на обучение - вижте в репортажа: