За съжаление през последните месеци станахме свидетели на големи пожари в цяла Европа, които трудно бяха овладяни. Днес искаме да ви запознаем с доброволно формирование "Асеневци", които без да се замислят, помагат в гасенето на пожарите в областта на Нареченските бани, Пловдив и Асеновград. Те имат специална молба към всички вас.
Нека разберем каква е тя от ръководителя на формированието г-н Димитър Желязков и Мая Танева, доброволец в борбата с природните бедствия:
Мая, как решихте да се занимавате с доброволчество?
Много набързо ще кажа, че преди година, гледайки поредния пожар по медиите, исках да се присъединя и да помогна. Не знаех как и започнах да търся информация. Попаднах на това, че на много места има сформирани доброволни формирования и в момента, в който в Асеновград се отвори възможността да се сформира такова, аз кандидатствах.
Г-н Желязков, Какво трябва да знае всеки, който иска да стане доброволец?
За доброволец всеки човек трябва да има първо голямо желание за да помага на хората в трудни ситуация, както и на органите на МВР и на другите органи, които участват в ликвидиране на последиците от бедствията. Трябва да участва с необхидимите сили и енергия, но най-вече трябва да има голямо желание, защото това да отделиш от личното си свободно време за обща кауза, е голямо добро.
Има ли достатъчен брой доброволци за овладяване на всичките природни бедствия, на които станахме свидетели последните месеци?
Димитър Желязков: Тук има разлика между доброволци от доброволно формирование и такива, които се организират на свободен принцип. При гасенето на пожара в Югово и Асеновград видяхме, че идват хора от цяла България, обединени единствено от мисълта да се помогне. Нашето доброволно формирование е още ново - от една година. Имаме около 21 члена и към края на есента имаме идея да създадем още една организация и да увеличим броя, защото това е един резерв, с помощта на който общината може да реагира при подобни ситуации.
Мая, Кое е последното бедствие, което овладяхте?
Присъствах на гасенето на пожара близо до Нареченски бани. Колегите вчера до последно бяха там. Мисля, че нещата вече са овладяни.
От какво най-често се предизвикват пожарите - човешка дейност или природни явления?
Мая: Може да се предизвикат от всичко - умишлен палеж от незагасена цигара, изхвърлен отпадък, от мълния, искра и т.н.
Какви мерки може да предприеме държавата, за да предотврати подобни бедствия?
Мая: Създаването на такива доброволни формарования е много важна стъпка в тази посока. Трябва да се създаде единен портал за бедствия и аварии или специално за пожари, за да може хората, които имат желание да помогнат, да не се лутат в търсене на информация от медии, Фейсбук групи, а там да получат цялата информация за това какво ще получат, от къде се тръгва, колко трябва да са подготвени и т.н. Разбира се, не е важно само желанието. Човек трябва да може да се движи в планината, да е отговорен, да не застрашава себе си и другите. Всяка ръка е важна. Много хора решават, че могат да помогнат с провизии - храна и вода. Виждам, че групи от хора с мотоциклети се включват и носят храна и вода на високо. Един такъв портал ще обобщи информацията от основните експерти, пожарните служби, доброволните формирования и обикновените доброволци, които не членуват никъде. Така ще може буквално нещата да се случат за часове, а не да се прехвърля информация от публикация на публикация.
Целия видео разговор може да видите тук.
Интервю на Илиана Симеонова