Зимният чесън е надеждно и здраво растение, обикновено устойчиво на студено време. Въпреки това, в променящ се климат, есента може да бъде неочаквано топла, което може да накара предварително засадени растения да започнат да поникват много преди да настъпи зимата. Какво да направите, ако зимният чесън вече е поникнал преди студовете и как да го предпазите от потенциални щети от зимните студове?
Причини, поради които чесънът може да поникне през есента
Причините за внезапното поникване на зимния чесън през есента могат да бъдат различни. Една от основните е необичайно топлото време с положителни температури на въздуха. Растенията обикновено се засаждат през есента, за да имат време да пуснат корени и да се подготвят за зимата. Въпреки това, в условия на променлива природа, чесънът може да реши, че няма да има зима и да започне активен растеж.
Засаждане и отглеждане на зимен чесън: Кога и как?
Какво да направите, ако зимният чесън поникне преди застудяването?
Ако вашият зимен чесън вече е поникнал през есента, има няколко начина да го предпазите от идващата слана:
1. Мулчиране. Покрийте растенията със слой мулч (листа, сено, слама, торф или дървени стърготини) с дебелина около 7 см. Мулчът ще помогне за запазване на топлината и ще предпази растенията от ниски температури. Вземете предвид нивото на киселинност на почвата и в зависимост от него изберете подходящия тип мулч.
2. Използване на агрофибър. При наличие на силен вятър се препоръчва да опънете агрофибъра върху мулча и да го притиснете към земята по краищата. Това ще осигури допълнителна защита от вятър и студ.
Крайния срок за засаждане на зимен чесън
3. Добавяне на обелки от лук. Ако има опасност растенията да бъдат нападнати от насекоми, добавете обелки от лук към покриващия материал. Люспите от лук ще ви помогнат да отблъснете вредителите.
4. Дълбоко садене. За да избегнете покълването на растенията дори през топла есен, засадете чесъна на дълбочина около 10 см. Ако засаждате глави, забодете ги на 15 см в почвата. Това ще помогне за предотвратяване на внезапно покълване заради променливо време.