Цветовете на краставицата са красиви и ярки, но все пак засаждаме това растение заради сочните му плодове. Разберете какво трябва да вземете предвид, за да съберете богата реколта.
Краят на юли е важен период за всички, които се опитват да отглеждат краставици в градината си. Точно в този момент се появяват първите плодове. Ако всичко е наред с растението, тогава до последните седмици на месеца вече има както листна маса, така и развити мигли.
На практика обаче градинарите често се оказват с лоза с много красиви жълти цветя - и без краставици. Нека да разберем защо това се случва и дали има начин да спасим ситуацията.
Задаждане на краставици през май 2024 - кои са най-добрите дати
Какво е безплодно цвете
Всички цветя на една краставица могат да бъдат класифицирани като мъжки или женски. Мъжките цветя се наричат безплодни цветя: те са необходими за опрашване. Но женските цветя първоначално имат малък плод, върху който цветът се отваря. След опрашването той пада и започва етапът на развитие на плодовете.
По правило сортовете с два вида цветя се засаждат на открито наведнъж - те по-късно ще бъдат опрашвани от пчелите. Но в оранжерии се отглеждат хибриди с предимно женски цъфтеж.
Въпреки това, както в първия, така и във втория случай, собствениците на градини могат да срещнат свои собствени трудности.
Ако краставиците растат в оранжерия
Често срещана грешка е в оранжерия да се засаждат опрашвани от пчели сортове, които имат мъжки цветове.
Въпреки че има вариант да направите опрашването сами. За да направите това, трябва да премахнете венчето от мъжкото цвете и след това да го набодете в женските цветове. Ще трябва да отделите доста време за тази процедура.
Ако имате голяма ферма, има смисъл да използвате земни пчели. Те ще помогнат за опрашването на краставици, домати и чушки и няма да жилят.
Засаждане на краставици: Слага ли се пепел в дупката?
Но се случва правилните растения да бъдат засадени в оранжерията, но все още няма плодове. Най-вероятно въпросът се дължи на проблеми с развитието на яйчниците. Това се случва, ако оранжерията е твърде гореща. Малко вероятно е да съберете добра реколта, ако температурата е над 35 градуса по Целзий.
Яйчниците също умират заради липса на хранителни вещества и вода. Краставиците обичат течността и се нуждаят от често поливане. Но в същото време водата измива и полезни вещества, така че е необходимо растението да се тори редовно.
Ако краставиците растат на открито
Листата на краставиците, засадени на открито, често изсъхват. Това се случва особено често в горещите дни. Краставиците не могат да оцелеят под палещото слънце, така че ако е необходимо, те трябва да създадат поне изкуствена сянка. Ако забележите, че почвата в основата на краставиците е изсъхнала, късно вечерта трябва да полеете правилно растението в корена.
Също така, листата могат да изсъхнат заради гниене на корените, така че проявите на болестта трябва да бъдат премахнати и след това храстът трябва да се третира със специални биологични препарати.
Друга често срещана причина за проблеми с листата е твърде гъстото засаждане. Между различните растения трябва да има разстояние поне половин метър.