Ягодите са обичани от всички, както от деца, така и от възрастни. Но градинарите знаят много добре, че това растение е доста капризно и изисква грижи. За да получите добра реколта, просто трябва да се придържате към основните правила за засаждане и грижи. Можете да отглеждате ягоди от семена или разсад. Но отглеждането от семена е доста трудоемък процес, така че начинаещите градинари е по-добре да използват разсад.
Кога трябва да се засадят ягодите?
Въпреки факта, че това растение е доста капризно, то също е доста гъвкава култура. Следователно може да се засажда през целия сезон, но трябва да се избягва особено горещо време.
Август - началото на септември е най-подходящ за това. Засаждането през този период ще ви позволи да получите резултати през следващата година. Но можете да засадите този плод и през пролетта.
За да направите това, плодовете се засаждат в оранжерия в началото на пролетта, а през май те могат да бъдат засадени в открита почва само след спиране на студовете през нощта. Най-добре е да засадите в облачно, влажно време, а също така е препоръчително да направите това вечер. Веднага след засаждане младият разсад няма да се чувства добре и вкореняването му ще се забави.
Първото торене на ягодите през пролетта - кога и как се прави
Избор на място за засаждане
Тъй като кореновата система на това растение е разположена доста близо до повърхността на почвата, не трябва да се допуска преовлажняване или, обратно - изсъхване на почвата.
Затова трябва да изберете място, където водата няма да застоява през цялата година. Също така не трябва да засаждате разсада под дървета, тъй като растението не обича тъмни места. Освен това мястото, където ще бъдат засадени ягодите, трябва да бъде осветено през целия ден.
Не засаждайте ягодите до краставици или картофи - тези култури често са заразени с късна болест, която може да навреди на плодовете и да доведе до тяхната смърт.
Освен всичко друго, трябва да избягвате и места, където растат многогодишни плевели, като житна трева и бял трън. Ягодите не понасят това съседство и ще бъдат потиснати от плевели.
Засаждане
За начало се подготвят разсад, корените му трябва да бъдат отрязани до 7 см. Също така трябва да премахнете всички листа, с изключение на 2-те най-малки, и също така трябва да оставите основата на апикалната пъпка.
След това корените се третират, за да се предпазят от паразити и болести. За да приготвите разтвор, трябва към 10 литра вода да добавите 3 супени лъжици сол и 1 ч. л. меден сулфат. След това разсадът трябва да се постави в разтвора за 15 минути. След това се изважда и се изплаква под течаща вода.
След това в избраното място трябва да направите дупка с дълбочина около 20 см. Засаденият разсад се полива обилно с вода.
Апикалната пъпка трябва да е наравно със земята, в противен случай младите листа няма да имат място за растеж и разсадът ще умре. След това се покрива със почва, която се притиска и се полива от лейка.
При сухо време растенията трябва да се поливат през ден в продължение на една седмица, докато разсадът се вкорени.
След като водата се абсорбира в почвата, трябва да я мулчирате с торф и хумус. Това се прави, за да се избегне образуването на кора върху почвата и за добър растеж на растенията.
Кога е най-добре да се садят ягоди?