Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засаждане и отглеждане на ранно зеле, така че да ни дари с много зеленчук

02 май 2023, 14:04 часа

При ранното узряване на кръстоцветните растения трябва да се спазват няколко важни правила, отклоненията от които могат да доведат до влошаване на качеството на реколтата и болести по растенията. Много хора са привлечени от отглеждането на зеле в ранна пролет поради многобройните му предимства, включително възможността за получаване на високи добиви и попълване на запасите от витамини след дългата зима.

В следващата статия ще научите на какво трябва да обърнете внимание, за да получите най-добрата реколта от ранно зеле.

Кои са най-добрите средства за мулчиране на почвата в градината?

Избор на сортове ранно зеле и подготовка за сеитба

Първата стъпка при отглеждането на бяло зеле е да изберете правилните сортове и хибриди. Много е важно да изберете устойчиви на стрес и измръзване сортове, тъй като те са много по-лесни за отглеждане и поддръжка.

Изисквания за отглеждане на добри кълнове от ранно зеле

Оптималната температура за покълване на семената на зелето е 20-22 °C. За добро покълване и балансиран растеж поддържайте температура от 14-18 °C. Зелето е студоустойчиво и ще покълне при +5-6 °C, но оптималните стойности са най-добри за най-добрите разсади. Що се отнася до температурата, растежът и развитието на бялото зеле ще пострадат, ако по време на отглеждането температурата надвиши 25-30 °C, а ако температурата надвиши 35 °C, разсадът вероятно ще загине или няма да се развие добре.

Зелето също така е светлолюбиво растение. Оптималното време за растеж е 17-18 часа слънчева светлина. В началото на пролетта е трудно да се осигури това, затова трябва да се използва допълнителна светлина. Без светлина главите на зелето ще растат по-дълго и развитието им ще бъде по-бавно.

Осигурете достатъчна влажност на почвата (80-75%) и въздуха (60-80%) по време на поникването на кочаните и ранното формиране на главите и 75-90% по време на активното формиране на плодовете. Напояването трябва да бъде най-често по време на залагането на кочаните, тъй като нуждата от влага е най-висока.

И накрая, последният важен параметър е поддържането на рН на почвата. Оптималното рН е между 6,0 и 6,5. За разсада може да се използва готов субстрат с оптимално pH.

Подготовка на почвата за засаждане на разсад

Ранната маслодайна рапица обикновено се отглежда в оранжерии. Площта, на която се засажда разсадът в почвата, трябва да бъде предварително рекултивирана, овлажнена, дезинфекцирана и почистена от ненужните плевели.

Най-добре е ранните кръстоцветни растения да се отглеждат на площи, на които растат краставици, картофи, патладжани, домати, грах и многогодишни растения. Засяването в оранжерии, в които са отглеждани други видове зеле, е силно непрепоръчително, тъй като в почвата може да има остатъци от вредители и болести.

Отглеждане на разсад от ранно зеле и засаждането му в почвата

Разбира се, семената на ранното зеле могат да се засеят директно в почвата на оранжерията, но в този случай се губят време и средства, тъй като те може да не покълнат или да покълнат много лошо поради недостатъчна подготовка на почвата или много силни стресови фактори. Ето защо е най-добре да се използва методът на покълване. По този начин ще съкратите времето за прибиране на реколтата и ще се предпазите от загуби.

Първата стъпка е да изберете контейнер, в който да засеете. В зависимост от условията на отглеждане можете да изберете касетка с малки или големи отвори за ранно зеле. В малките касетки максималната възраст на разсада трябва да бъде около 20 дни на месец при високи температури на отглеждане. В големи касети (400-500 ml) максималната възраст на разсада е 45 дни при ниски температури.

Възрастта на разсада оказва влияние върху скоростта на формиране на главите след засаждане в почвата (колкото по-стар е разсадът, толкова по-малко време е необходимо за формирането им). Засаждането се извършва чрез незабавно поставяне на разсада в клетки в кутии с влажен субстрат на дълбочина около 1,5 cm и оставянето му на топло място при температура 22-23 °C.

Важно е да се отбележи, че много градинари прилагат киселинни торове под зелето и затова избират доста алкални почви с рН 6, 5-7, 0. Ако не възнамерявате да използвате кисели торове, можете да изберете почви с рН 5,5-6,5.

Втората стъпка е грижата. Тя включва торене на разсада и поддържане на оптимално ниво на топлина. След като се появят първите филизи (след 6-7 дни), намалете температурата до 8-10 °C през нощта и 16-18 °C през деня. Грижата е проста: поливайте разсада със студена вода, когато почвата изсъхне, и наторявайте.

Много е важно разсадът да се полива и проветрява правилно. Прекалено голямата влага или студената вода могат да доведат до заболяване от черни крака.

Наторяване на ранния разсад на зелето:

- Нанесете 0,02% К хумат и магнезиев сулфат под всеки лист през първите няколко дни след появата на истинските листа;

- На разстояние 6-8 cm от корените подхранвайте с калциев нитрат (0,3 %) и регулатор на растежа (5 %);

- След това, още преди засаждането, може да се използва химически тор (20-20-20.3-11-35) в основата на корените и стимулатор за образуване на корени (0,5) в основата на корените. Химикали срещу болести (фунгициди) и вредители (инсектициди) могат да се използват в комбинация с торене. Също така е много важно да се третират с химикали преди директна сеитба в земята.

Засаждане на разсад от ранно зеле

Третата стъпка е разсаждането на разсада на мястото за засаждане. Идеалната възраст за разсад от ранно зеле е 35 дни. Почвата, в която се поставя разсадът след изваждането му от сандъка, има специални дупки, които се овлажняват. Това се прави внимателно, за да не загубят корените формата си. Оптималната система за засаждане на зелето е (90 + 50) x 40.

Грижи, защита и прибиране на ранното зеле

Грижите за ранното зеле са лесни. Важното е да се спазва разстоянието между редовете. Затова своевременно забелязвайте и премахвайте плевелите и старателно обработвайте почвата, за да балансирате въздушния поток и почвената влага. Едновременно с това използвайте торове (азот през първия месец на растежа, калий и фосфор през следващите месеци) и вода. Избягвайте прегряването на растенията и осигурете достатъчно светлина.

Вижте колко е полезен чесънът засаден близо до розите

Обикновено пролетното зеле се прибира след 55-65 дни (в зависимост от хибрида и сорта). Прибирайте на ръка, като оставяте три покривни листа и малки стъбла. Ранно зреещите хибриди пекинско зеле не са подходящи за дългосрочно съхранение и трябва да се консумират веднага или да се изпратят за консервиране или продажба.

Това са основните правила за ранно прибиране на зелето. Ако се грижите внимателно за разсада си и не пестите торове, рано напролет ще получите богати, красиви глави, които ще ви зарадват със свежия си вкус и наситено зелен цвят.

Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес