Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Засадете ТОВА след картофите, за да обогатите почвата

19 септември 2023, 14:00 часа

След прибиране на реколтата от картофи мнозина оставят площта такава, каквато е. Но опитните градинари знаят, че това не е редно да се прави.

Картофите са вкусен и популярен зеленчук, но изискват значителни количества хранителни вещества от почвата. След изкопаването им, почвата остава изтощена и поникват плевели. Въпреки това, мнозина грешат, като изхвърлят отрязаните плевели вместо да ги върнат обратно в земята, което би възстановило някои от изгубените хранителни вещества.

Засяване на картофи: Лесни стъпки за начинаещи градинар

1. Болести и неприятели

Поддържането на плодородието на почвата може да се постигне с оборски тор, компост или минерални торове. Обаче, с болести и вредители, които се натрупват в почвата, е по-трудно да се справим. Проблемът става още по-остър, ако картофите се садят на едно и също място години наред. Нематодите, например, могат да изчакат години, преди да се завърнат на същото място.

2. Решение за три проблема

Има просто и ефективно решение за всички тези проблеми. След изваждането на картофите, трябва да посеете зелен тор, което е правилен ход както след, така и преди засаждането на картофите. Също така, зеленият тор има специфични изисквания:

След като приберете картофите, засадете това на тяхно място

- Ако през следващата година планирате да посадите зеле, репички или рукола на същото място, трябва да се въздържате от сидерати като горчица, маслодайна репичка и рапица, тъй като те са от едно семейство.

- Преди да сеете боб, грах, леща или фасул, не можете да сеете лупина, фуражен грах или фий на същата площ.

- Ръжта е чудесен сидерат, който помага да се контролират плевелите, някои вредители и болести. Тя също така подобрява здравето на почвата. Обаче, трябва да бъдете внимателни, защото ръжта може да стане нежелан плевел с времето. 

Засадете това между картофите и реколтата им ще ви изненада

- Овесът има всички предимства на ръжта, но се разгражда по време на зимата, което означава, че няма нужда да се справяте с него следващата пролет. Обаче, ако има проблем с теления червей, овесът може да се превърне в негова цел, следователно е по-добре да го избегнете в този случай.

Засяването на зелен тор след картофите може да подсили структурата на почвата и да я направи по-плодородна. Смеси от различни растения, като ръж, грах и фацелия, са особено ефективни. Тези смеси подпомагат подобряването на почвата и намаляват риска от болести и вредители. Така че, следващия път, когато приключи сезона на картофите, не забравяйте да засеете зелен тор. Тази проста стъпка може да съхрани почвата и да подготви терена за бъдещите ви реколти.

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес