За да определите кога да засеете семена от диви цветя, най-добре е да проучите жизнения цикъл на растението. Повечето едногодишни цветя могат да бъдат започнати от семена всяка пролет. През лятото тези растения ще цъфтят и ще произвеждат собствени семена, за да започнат процеса отначало.
Още: Преди зимата: Кога е време да спрем да косим моравата
Многогодишните цветя, започнати от семена, обикновено изискват повече от един вегетационен период, преди да се установят и да започнат да цъфтят. Специални грижи може да са необходими и по време на засаждане, тъй като всяко семе може да се нуждае от определен период на студена стратификация.
Студената стратификация може да се постигне по няколко начина. Градинарите, които искат да започнат семената на закрито или да започнат по-рано вегетационния период, често охлаждат семената, за да имитират естествения студен период, който настъпва в градината.
В зависимост от вида, тези семена обикновено се съхраняват в хладилник за период от две до три седмици. След това време производителите могат да очакват по-бързо и подобрено покълване на много от по-трудните за засяване видове диви цветя. Друг вариант е да започнете да проучвате кои цветя да засеете през есента и зимата.
Когато избират семена от диви цветя за засаждане през есента, производителите първо трябва да обмислят най-добрите практики за засаждане. Докато някои семена са достатъчно големи, за да бъдат засети директно в почвата, по-деликатните семена може да се наложи да се започнат в тави или саксии.
Решението кои семена за цветя да засадите през есента също ще зависи от вида. В допълнение към трайните насаждения по това време могат да се засеят много устойчиви едногодишни цветя. Издръжливите едногодишни цветя се отнасят за тези, които могат да издържат на периоди на студено време и обикновено започват да цъфтят между ранна пролет и ранно лято.
Изборът на семена за цветя за засаждане през зимата е още една възможност за много производители. Точно както засаждането през есента, засяването на семената през зимата позволява процесът на стратификация да протича естествено. Въпреки че тази техника може да бъде много по-трудна за производителите, живеещи в по-студени райони с чести снеговалежи, сеитбата през зимата е полезен метод за много производители, които имат по-меки зимни температури.
Методът „зимна сеитба“ специално придоби интерес и популярност през последните години. При това семената се засяват в преработени контейнери, които служат като миниатюрни оранжерии. След това тези „оранжерии“ се поставят на открито през цялата зима.
Тъй като температурите започват да се затоплят и дните се удължават, семената започват да покълват, което позволява на градинарите лесно да произвеждат здрави цветни разсади, готови за трансплантация директно в градината с настъпването на пролетта.
Още: Кога е твърде късно да подрежете хортензиите
Въпреки че засаждането на цветни семена на открито през есента и зимата е отлична стратегия за отглеждане на диви цветя, има някои недостатъци. Семената, които не успяват да прекъснат латентността след този период от време, вероятно не са жизнеспособни.
Тези, които изберат да сеят директно в градинските лехи, също могат да открият, че малките семена могат да бъдат загубени или отмити през зимата, преди да може да настъпи покълване. Други проблеми, свързани с покълването на семената, включват проблеми, причинени от насекоми и/или вредители, като мишки и полевки.