Правилното подбраните съседи на културите в градината предпазват растенията от болести и вредители и увеличават реколтата им - това се отнася и за чесъна.
Опитните градинари винаги засаждат няколко култури до него. Можете не само да засадите тези култури до него, но дори да практикувате комбинирано засаждане. Списъкът с тях включва салвия, моркови, лук, магданоз, копър и босилек.
Най-добрите съседи на чесъна за богата реколта
Салвията се смята за уникално по рода си растение. Прогонва вредителите и особено луковата муха.
Първото торене на чесъна през пролетта - ето кога и как го правят опитните градинари
Не е нужно да се тревожите за реколтата – тя ще расте без химикали.
Моркови - много градинари дори ги наричат идеалния съсед на чесъна. Кореноплодният зеленчук не се конкурира с чесъна и прави почвата по-рохкава, което вторият зеленчук наистина харесва.
Лук - и двете култури лук нямат нищо против една друга. Те имат подобни изисквания към качеството на почвата и условията на грижа.
Магданоз - друг прост начин за увеличаване на добива на чесън, тъй като магданозът съдържа вещества, които имат положителен ефект върху растежа и развитието на чесъна. Със същия успех можете да засеете копър или босилек.
Грижа за чесъна
Изборът на правилното място за отглеждане на чесън е половината от успеха. Тежката и бедна почва може да съсипе дори най-добрия посадъчен материал, а прекомерната влага или постоянната сянка ще отслабят растението.
Чесънът е едно от първите растения, които се появяват в градината през пролетта. Почвата трябва да се разкопае и мулчира веднага след появата на 2-3 листа от чесън. Първото поливане се извършва след изсъхване на почвата. Поливането трябва да е обилно (10 l/m²) и редовно (веднъж седмично). Ако почвата не е достатъчно навлажнена, луковиците ще изсъхнат или изобщо няма да се образуват.
Също така пролетта е времето за засилено торене на чесъна. За грижата за него се използват следните разтвори:
- разтвор на карбамид - когато чесънът има 3-4 листа. Наторете чрез поръсване с помощта на лейка;
- разтвор на нитрофоска или нитрофоска - 2 седмици след това.
Можете да започнете да торите чесън с азотсъдържащи торове и постепенно да преминете към фосфорно-калиеви торове. Ако продължите да подхранвате с азотни торове, ще провокирате активен растеж на зелена маса вместо образуването на големи луковици. Не се препоръчва използването на пресен тор - след него луковици се разпадат и не се съхраняват дълго след събирането.
Можете да разберете, че чесънът не получава достатъчно хранителни вещества, като погледнете преждевременно пожълтелите листа.
Около 2-3 седмици преди прибирането на чесъна поливането му се намалява значително. В същото време през юни се извършва последното подхранване на чесъна: лехите се поливат с разтвор на суперфосфат (2 супени лъжици суперфосфат на 10 литра вода).
Как, кога и къде да засадим чесън през пролетта?