Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Време е да пресадите орхидеята - ето как се прави

09 февруари 2024, 15:35 часа

Февруари или началото на март е идеалното време за пресаждане на орхидеята. Най-важното в случая е не сано процедурата да се извърши правилно, но и да се избере подходящата саксия, както да се извърши правилна подготовка на субстрата.

Подготовка преди пресаждането на орхидеята

Най-добре е саксията да е от прозрачна пластмаса. Също така е важно да се уверите, че има достатъчно дренажни отвори на нейното дъно.

Най-добрият тор за орхидеята се приготвя от кората на този зеленчук

Изключително важно е да изберете оптималния размер на саксия, тъй като в голяма саксия цветето може да изгние, а в малка – да спре да расте. Обикновено размерът на саксията трябва да е по-голям от предишния с максимум 2 см в диаметър.

Не трябва да засаждате орхидеи в почва, предназначена за други растения. В противен случай корените на това нежно цвете ще започнат да гният с течение на времето.

Не забравяйте, че естественото местообитание на това тропическо цвете са други дървета. Следователно боровата кора би била идеален вариант. Можете да използвате готова смес от кора и малко количество дървени въглища, сфагнум, перлит, кокосови стърготини и торф.

При избора на субстрат е важно да се вземат предвид условията на вашия дом: влажност на въздуха, температура. Ако стаята е задуша и въздухът е сух, тогава е по-добре да добавите компоненти, задържащи влагата: сфагнум, кокосови стърготини, кокосови влакна . Трябва да има до 1/3 от общия обем на субстрата. Освен това е по-добре да намокрите сфагнума и да го поставите върху саксията, без да покривате стъблото на орхидеята; това ще задържи влагата и може да предотврати утаяването на кореновите соли поради твърдата вода.

Някои опитни градинари презасаждат орхидеи в плътен мъх, но начинаещите е по-добре да не експериментират.

Засаждане на цветето в нова саксия

Извадете растението от старата саксия. Ако корените му се простират в дренажните отвори, тогава е по-добре да отрежете саксията с ножица. Важно е да действате възможно най-внимателно, за да не повредите кореновата система.

Разклатете растението, за да се отдели старият субстрат. Ако парчета кора не се отделят без физическа сила, не ги докосвайте, за да избегнете повреда.

Огледайте корените. Отстранете гнилите, мъртви участъци с помощта на ножици или остър нож. Първо трябва да третирате инструментите със спирт или друг дезинфектант. По-добре е зоните на рязане да се третират с натрошен активен въглен или смляна канела. В никакъв случай не използвайте брилянтно зелено или алкохолни разтвори за това.

По време на първото пресаждане е възможно да откриете бучка пресован торф или мъх, тя трябва да бъде внимателно отстранена.

Оставете орхидеята да изсъхне на въздух за няколко часа и продължете със засаждането. Поставете кора на дъното на съда. Поставете кореновата система вътре и започнете да пълните саксията, като натискате субстрата с пръсти. От време на време леко разклащайте саксията или потупвайте отстрани, за да запълните постепенно цялото пространство. Важно е растението да не се притиска твърде плътно в субстрата, но в същото време то не трябва да се клати в саксията.

За да запазите по-добре влагата и да предотвратите утаяването на соли в субстрата, можете да облицовате растението по краищата на саксията с леко навлажнен сфагнум или кокосови влакна. Тези субстрати перфектно стимулират растежа на корените.

Поливане на орхидеята - ето как е правилно да се прави

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес