Опитните градинари често експериментират с приложението на торове и дори през пролетта, когато малините трябва да се торят с минерални добавки. Приложенията на правилните торове не влияе върху качеството на реколтата. В случая опитните градинари разчитат на популярни народни рецепти за торене на малиновите храсти през пролетта. Част от арсенала им е инфузия от плевели, мая, оборски и птичи тор, пепел.
Народни рецепти за торене на малините
След като премахнете първите плевели от градината си (задължително е те да бъдат без корени), нарежете ги и ги покрийте с вода. Оставете този разтвор да престои седем дни на тъмно място. След това го разбъркайте и го разредете с вода в съотношение 1:5. Приготвеният по този начин разтвор се използва за поливане на малиновите храсти.
Най-добрият тор за сладки малини е този
Градинарите с опит използват и мая. За целта едно пакетче суха мая се разтваря в кофа с вода. След това добавете 3 супени лъжици захар и изчакайте няколко часа. Когато ферментацията приключи, разредете тора с вода в съотношение 1:5. Приготвеният разтвор се използва за поливане.
Оборският тор също може да се използва във вид на запарка. Концентратът се разрежда в съотношение 1:10 - 1 литър от готовия продукт се излива под един храст.
Птичият тор може да се използва със същия успех, но с предупреждението, че може да изгори корените. Торът се разрежда с вода 1:20. Разходната норма е 1 л от продукта за всеки храст.
Дървесната пепел е още една съставка, която може да се използва за подхранване на малиновите храсти. Тя може да се използва суха или като запарка. За приготвяне на разтвора 600 грама пепел се разтварят в 10 литра вода. Разтворът се оставя да престои 24 часа. Използвайте за поливане в количество от 2 литра на храст.
Малината е влаголюбиво растение. Но излишната влага и застоялата вода няма да е от полза за нейното развитие. Почвата трябва да е умерено влажна.
Корените на малината са разположени в повърхностните слоеве на почвата, така че си струва да се погрижите за поливането в сухо време, особено през пролетта, когато пъпките започват да набъбват и започва цъфтежът. Поливането ще събуди растенията от зимата, ще активира растежа и храстът ще може да изгради зелена маса.
Малините трябва да се поливат, като се вземат предвид метеорологичните условия. Няма динамика, така че трябва да се съсредоточите върху климатичните условия и да наблюдавате състоянието на почвата. При сухо време поливането се извършва по-често, при облачно и влажно време - по-рядко.
Един квадратен метър малинов храст ще изисква около 40 литра вода. Необходимо е водата да се излива в кореновата зона. Може да се полива и чрез пръскане, но след залез слънце, за да не изгорят листата. Не поливайте малините, за да предотвратите загниването на кореновата система. Поддържайте оптимална влажност.
Най-добрият тор за сладки малини е този