Реанимирането на орхидеи във вода е най-лесният начин да възвърнете загиналите корени на растението. Но, естествено, този метод има свои собствени тънкости и нюанси, познаването на които ще увеличи шансовете за бърз успех. Грешките могат да лишат една орхидея от живота й, а вас - от ценен екземпляр.
Целесъобразност
Важното тук е, че дори ако растението е в съд с вода, реанимацията все пак се извършва над повърхността на водата. Този метод е подходящ при липса на по-подходящи условия, например наличие на мини-оранжерийка.
Най-естественият начин за отглеждане на корени
В природата орхидеите най-често растат като епифити или литофити - това означава, че корените им са изложени на открито. При такива условия те поемат влага от валежите или директно от въздуха, чиято относителна влажност е средно 70%. Затова спасяването и отглеждането на корени на орхидеи над водата е най-подходящият начин в домашни условия. В оранжерия орхидеите пускат корени и без такива хитрини.
Добри условия за отглеждане на орхидея
Принципи
Същността на идеята е, че водата, докато се изпарява, трябва да овлажнява растението - като по този начин стимулира образуването на нови корени, които ще бъдат привлечени към източника на влага. За да направите това, ще ви е необходим обикновен съд, например чаша или буркан, и вода.
Преди всичко, за да се сведе до минимум възможността от повторно загниване, е необходимо да се вземат антисептични мерки. Обработете растението с фунгицид.
След това то трябва да се подсуши. Обърнете специално внимание на срезовете по корените и други органи. Сушенето трябва да се извършва на сянка, в сухо място. Ако реанимацията се извършва през лятото, може да оставите орхидеята навън в градината или на перваза на отворен прозорец, където ще бъде изложена на лек ветрец.
Недопустимо е да подсушавате растението на слънце или да използвате домакински уреди: сешоар, нагревател и др. Подсушаването може да отнеме около 2-4 часа, в зависимост от тежестта на срезовете. След това налейте вода в избрания съд и спуснете орхидеята над него така, че основата й да не докосва водната повърхност. По принцип, тя никога не трябва да докосва водата. Важното тук е, че растението не трябва да виси или да се клатушка при преместване; може да го закрепите с подръчни материали. За да се стимулира, то може да се третира с разтвор на янтарна (бутандиова) киселина.
Дори най-капризната орхидея ще започне да цъфти с помощта на ориз
Но тъй като янтарната киселина е само спомагателно средство, лечението с нея е за препоръчване - ала не е задължително. Основното лечение, насочено към поддържане на орхидеята, трябва да се извърши с регулатор на растежа. За да си направите домашен такъв, добавете няколко зърна лимонена киселина към утаена чешмяна вода. Но тъй като водата е различна навсякъде, е наложително да се провери нейната pH-стойност. Провеждайте лечението рано сутрин или вечер.
Времето, в което се появяват корени, зависи от конкретната орхидея, нейния хабитус и вид. Средно интервалът от началото на реанимацията до засаждането на растение в саксия или на открито е приблизително 2-4 месеца. Много е важно да осигурите на растението деликатна грижа през този период.
Необходима е ярка, но разсеяна светлина 12-14 часа на ден, както и строг температурен режим в диапазона 24-26°C. Растението ще възприеме такива условия като сигнал за активен растеж. Използвайте азотни торове в 1/4 от препоръчителната концентрация. Наблюдавайте растението и реакциите му към вашите действия. Когато се появят първите корени, може да започнете да торите. За да подсилите парниковия ефект, не забравяйте да поставите прозрачен найлонов плик върху орхидеята. Тази мярка ще сведе до минимум изпарението и ще увеличи влажността около растението.
Простотата, съчетана с надеждност и ефективност, правят този метод за реанимация най-популярен сред начинаещите.