Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първото торене на чесъна през пролетта - ето кога и как го правят опитните градинари

15 февруари 2024, 15:16 часа

Пролетта е чудесно време за набавяне на хранителни вещества, необходими за растежа и развитието на чесъна, чрез торене. От тях се нуждаят както културите, засадени преди зимата, така и пролетният чесън.

Какво трябва да бъде първото торене на чесъна през пролетта?

Важно да изчакате, докато се появят четири листа. След това можете да започнете процедурата за подхранване. За да направите това, ще трябва да вземете 20 грама магнезиев сулфат и амониев нитрат на десет литра вода. При необходимост процедурата може да се повтори след 14 дни.

Чесънът няма да изгние цяла зима, ако направите това

След това ще трябва да изчакате 20 дни. В този момент вече трябва да са се образували седем листа. Ще са ви необходими 20 грама нитроамофоска - количеството се разтваря в кофа вода. Тези средства ще са напълно достатъчни за стартиране на сезона.

Грижа за чесъна

След топенето на снега почвата е напълно наситена с влага, така че за известно време освобождава градинаря от необходимостта да напоява влаголюбивия чесън. Но ако през зимата не е имало сняг, при липса на дъжд през пролетта, растенията ще трябва да се поливат редовно, за да поддържат постоянно почвата в умерено влажно състояние . Мулчирането на повърхността на почвата с торф, хумус, изгнили дървени стърготини и др. ще помогне за намаляване на броя на поливанията. (на песъчливи почви дебелина - 3-4 см, на тежки глинести почви - не повече от 2-3 см). Тази мярка също ще премахне необходимостта от разкопаване на лехите и премахване на плевелите.

Зимният чесън дава големи, висококачествени глави, когато почвата не страда от дефицит на хранителни вещества. Ето защо се препоръчва лехите да се подготвят особено внимателно: щедро се подхранвт с органична материя и се прилагат фосфорни и калиеви торове съгласно инструкциите за избраните препарати. С този подход през пролетта ще бъде по-лесно за градинаря да формира правилната грижа за насажденията.

Струва си да се помни, че тази култура не расте добре в кисела почва: чесънът трудно абсорбира хранителни вещества от почвата, дори ако торовете се прилагат в необходимия обем, а също така често страда отгъбични инфекции.

Ако по някаква причина не е извършена есенната дезоксидация на почвата, можете да опитате да коригирате ситуацията през пролетта. За тази цел пресята дървесна пепел или доломитово брашно се добавят към почвата веднага след топенето на снега и след това се извършва разкопаване.

Засадете това до чесъна, за да приберете богата реколта

 

 

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес