Пролетно засаденият лук обикновено е готов за прибиране на реколтата до средата на лятото. Когато лукът започне да узрява, върховете (листата) стават жълти и започват да падат. Може да огънете върховете, за да ускорите процес на узряване.
Разхлабете почвата около луковиците, за да насърчите изсушаването.
Беритбата на лука се извършва до края на лятото, но трябва времето да е сухо, защото събраният лук при мокро време не се съхранява добре и може да изгние, освен това не се втвърдява добре.
Златни правила за засяване на лук от семена
Когато върховете станат кафяви, издърпайте лука. Трябва да внимавате при вадене и при съхранение, защото дори и най-малкото натъртване би насърчило лука да изгние.
Отрежете корените, отрежете върховете на 5 см.
Издърпайте всеки лук, който изпраща цветни стъбла. Това означава, че луковиците са спрели да растат. Този лук няма да се съхранява добре, но може да се използва в рецепти в рамките на няколко дни.
Засяване на ПРАЗ в градината: Няма как да пропуснете
Как да съхраняваме лука?
Когато съберете реколтата от лук, поставете я на суха земя за няколко дни. А ако времето не позволява – може да я оставите на защитено място като гараж или плевня.
Окачете лука в мрежеста торба или найлонов чорап; разстелете до два пласта дълбоко в кутия; или сплетете и ги окачете на хладно, сухо и добре проветриво място.
Идеалната температура за съхранение е от 4 до 15°C. Не съхранявайте в хладилник, тъй като условията ще бъдат твърде влажни. Проверявайте периодично за поникване или загниване на лука и отранявайте, ако е необходимо.
Не съхранявайте лука с ябълки или круши, тъй като етиленовият газ, произведен от плодовете, ще прекъсне латентността на лука. Лукът също може да развали вкуса на тези плодове.