За да съберете голяма реколта от чесън, той трябва да се подхранва редовно. Един достъпен тор увеличава значително добивите на тази култура.
Най-добрият тор за чесъна
Разтворете 10 грама суха мая в кофа с вода, добавете половин килограм пепел и 6 супени лъжици захар. Разбъркайте добре съставките, добавете половин кг пилешки тор и оставете тора да ферментира за 5 часа. След това време прецедете тора, разредете го с вода в съотношение 1:10 и полейте чесъна.
За да получите максимален ефект, торът трябва да се използва в началото на лятото.
Първото торене на чесъна през пролетта - ето кога и как го правят опитните градинари
Други грижи за чесъна
Когато подготвяте площ за чесън, при разкопаване на почвата трябва да добавите кофа с хумус или компост на квадратен метър площ и 1 кг пепел.
При засаждане главите се олющват и се оставят за 1-2 дни, а в деня на засаждането се дезинфекцират за няколко минути в 1% разтвор на меден сулфат или инфузия на пепел (3 литра на 10 литра вода). Можете също така да дезинфекцирате посевния материал в бледорозов разтвор на калиев перманганат, като го накиснете за половин час в него.
След поникването на чесъна (ранна пролет за зимните сортове) почвата се подхранва с амониев нитрат - 20-30 g на квадратен метър площ. След това разстоянието между редовете се разкопава веднъж на всеки 10 дни. До юни чесънът се полива с 3-4 кофи вода на 1 квадратен метър, ако пролетта е суха.
Лехите се покрива при есенното засаждане, за да не измръзнат скилидките и да се задържи влагата в лехата. Можете да мулчирате със слама, листа, хумус, дървени стърготини и клони на коледно дърво.
В началото на пролетта, веднага щом земята започне да се затопля, мулчът се изгребва, така че да не пречи на растежа на младите насаждения. Повторно мулчирайте през лятото, ако жегата продължи дълго време. След това сено или плевели, окосени, но без семена, се разпръскват между растенията. Това ще спести време за поливане и плевене.
Чесънът се тори две седмици след поникването не само за обогатяване на почвата с въздух, но и за унищожаване на първите плевели. Ако това не бъде направено, още в първите дни на май лехите ще се слеят с плевелите, а това създава добри условия за развитие на гъбични заболявания. Опитайте се леко да разлопаете почвата, без да забивате инструмента повече от 5 см дълбочина, за да не повредите корените на чесъна, растящи близо до повърхността на почвата.
Как, кога и къде да засадим чесън през пролетта?