Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Плодове и зеленчуци за засаждане през МАЙ в градината

17 май 2024, 15:31 часа

В разгара на пролетта може активно да се захванете със своята домашна градина и да добавите някои плодове и зеленчуци към нея. Това е идеалният месец да засявате различни семена направо в почвата. Тъй като лятото е съвсем близо, май е най-подходящото време за директно засяване на чувствителни към замръзване култури и трансплантация на зеленчуци за топло време в градината.

Царевица

Може да засявате царевицата в градината, когато и последната пролетна слана е отминала. Зеленчукът процъфтява при топло време и дълги дни. Изисква минимална температура на почвата от 18 градуса и се справя най-добре, когато се засява директно в почвата, на място с много слънце и компост. Можете да приберете пресни класове сладка царевица още през юли.

Някои производители от далечния север трансплантират царевица от клетъчни тави в средата на май, за да се насладят на по-ранна реколта. Те използват черен пластмасов мулч или ландшафтен плат, за да затоплят почвата предварително.

Кои ЦВЕТЯ да засадя през май?

Диня

Засадете мини-плодов сорт в началото на май, ако искате да ядете диня до юли. Видове като „Sugar Baby“ и „Cracker Jack“ узряват само за 70 дни, докато на стандартните големи дини може да отнеме до 90 дни от семената до прибирането на реколтата.

Пъпеш

Щом дните станат дълги, а времето слънчево – това значи, че пъпешите могат да покълнат успешно във вашата градина. Като повечето култури от семейство Тикви, пъпешите са най-добре за директна сеитба. Те са много чувствителни към разсаждане и виреят най-добре в топлите почви в края на май.

Изчакайте 1-2 седмици до датата на последното замръзване, за да засадите. Подобно на дините, те изискват непрекъсната влага и постоянно топли условия. Защитете разсада на пъпеша от хладни нощи, като използвате покривало на редовете.

Дейности през май в градината, които да не пропускате

Зелен фасул

Можете да започнете ранен боб през май и да засадите друга последователност през юли или август за есенни реколти. Берете зърната веднага след като са узрели, като размерът и формата зависят от сорта, за да насърчите производството на повече шушулки.

Веднага след като опасността от замръзване отмине, засейте директно семената на фасула в глинеста, добре дренирана почва. Температурата на почвата трябва да е над 21 градуса, а на въздуха – 18-29 градуса.

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес