Опитните градинари знаят отлично, че чесънът, засаден в земята през есента, гарантира по-ранна реколта. Избирайки този сезон, можем да очакваме здрави, големи глави с правилна форма дори месец преди пролетните сортове. Не всеки обаче знае, че есенното отглеждане на чесън може да се извърши по различни начини. Нашите предци са имали интересна идея за това - те са създали легла, които не изискват прекопаване или плевене. Научете повече за това какво представлява селският метод за отглеждане на чесън.
Есенно засаждане на чесън
У нас можем да отглеждаме както пролетен, така и есенен чесън, по-често наричен зимен. Много градинари избират да засаждат чесън през есента, защото този сезон носи най-много ползи. Сортовете, зимуващи в легла, се отличават с добре оформени глави с впечатляващ размер. Допълнително предимство на зимния чесън е ускореното време за прибиране на реколтата.
Още: Най-добрият тор за богата реколта от чесън е този
Луковиците на чесъна, засадени в земята през есента, узряват до един месец по-рано от пролетните сортове. Освен това са по-устойчиви на болести и по-рядко се нападат от вредители.
Най-добре е да планирате есенното засаждане на чесън за септември или октомври. Струва си да свършите работата, когато лехите са празни и почвата все още не е замръзнала. Трябва да го направим достатъчно рано (преди да са настъпили студовете), за да може зимният чесън да се вкорени добре. Ако му отделите достатъчно време, със сигурност ще преживее студените месеци в отлично състояние. Правилният момент обаче е само половината от битката. За да получите големи и здрави скилидки, трябва да гарантирате, че зимният чесън има възможно най-добрите условия за отглеждане.
Селски метод за отглеждане на чесън
Още: Яжте чесън и мед на гладно за 7 дни и вижте какво ще се случи
Нашите предци са знаели идеално, че колкото по-добри са условията на чесъна, зимуващ в земята, толкова по-големи глави могат да се очакват по време на лятната реколта. Осъзнавайки това, те направили всичко, за да се чувстват растенията възможно най-добре в зимната леха. Струва си да научите техните тайни и да се опитате да въведете старомодни решения в собствената си градина, така че, като нашите прабаби и прадядовци, лесно да получите максимума от чесъна.
Използваният някога селски метод за отглеждане на чесън има няколко етапа.
През август, месец преди есенното засаждане на чесъна, леглото трябвало да бъде почистено и подравнено, след което върху него била разпръсната окосена трева.
През септември луковиците на чесъна били разделени на скилидки и след това засадени в дупки в легло, в което все още имало трева. Важно е да се поддържа разстояние от 15 см между отделните растения. След засаждането на зимния чесън леглото било мулчирано с дебел слой паднали листа. Благодарение на това не е необходимо лехите да се разхлабват или плевят.
Още: Сложете скилидка чесън под възглавницата си и няма да повярвате какво ще се случи
Отглеждането се следяло внимателно - щом растенията поникнели, те се отстранявали, така че всички хранителни вещества от почвата да отиват само в главите. На следващия сезон, след прибиране на реколтата, леглата отново били мулчирани с трева. Благодарение на всички тези обработки, чесънът образува големи и здрави глави.