Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Основни стъпки за планиране на овощна градина

10 март 2023, 17:06 часа

Планирайте част от градината си за овощки, ако сте късметлии и притежавате голяма градина. С правилните грижи и внимание, ще се радвате на добри резултати и вкусни плодове, които да сложите на трапезата си. Подходящо е мястото, което сте избрали, да е добре дренирано и да е огрявано от слънцето. Идеален е наклон със северно изложение.

Не забравяйте за резитбата на тези овошки през февруари – ще изтървете богатата реколта

Как да планирате овощната градина?

1. Ако не сте опитен градинар, трябва да знаете, че повечето овощни дървета отнемат две години, за да започнат да дават реколта, а дърветата, отгледани от семена, може да отнеме седем години или повече.

2. Важно е да оградите овощната градина, за да не влизат животни, които да съсипят овошките. Преди засаждането поставете ветрозащитни прегради от южната, западната и източната страна на района.

3. Овощните дървета не бива да бъдат засаждани много близо едно до друго, за да не се конкурират за слънчева светлина и хранителни вещества. Така биха били стресирани, податливи на насекоми и гъбични атаки и няма да се отглеждат добре. Поинтересувайте се от реалния размер и височината на сортовете, които сте избрали да засадите, и така изчислете колко място ви е необходимо.

Как да пръскате овошките през февруари - ключът за богатата реколта

4. Ако решите да имате тревни пътеки между дърветата, уверете се, че има достатъчно място за косачка. Засадете в прави линии, за да улесните косенето, както и преминаването.

5. Групирайте овошките така, че тези, които имат сходни нужди да бъдат близо едни до други. Така ще улесните справянето с болести и вредители. Ще им предоставите по-добри грижи.

6. Нектарините, прасковите и сливите са идеални за бутилиране – поставете ги заедно в един ред. Може да превърнете излишната реколта и в конфитюр.

 

Сашка Христова
Сашка Христова Отговорен редактор
Новините днес