Всеки градинар с опит ще потвърди, че патладжанът е един от най-сложните за отглеждане зеленчуци. Всъщност това е и една от причините мнозина да предпочитат да го купуват, вместо това сами да го произвеждат.
Ако обаче знаете как правилно да се грижите за растението, реколтата ще е добра. Най-важно е да не допускате няколко конкретни грешки, за които ще ви разкажем в днешната статия. Направите ли го, добрият добив ви в гарантиран.
Ето и какви са грешките, които не бива да допускате, когато отглеждате патладжан:
1. Късно засаждане;
Помнете, че късното засаждане ще ви лиши от богата реколта.
Хитър трик, с който ще махнете горчивината от патладжана
2. Разсадът не се мести;
Това е втората грешка, която може да допуснете. Семената е добре да бъдат засадени в големи и тъмни саксии и разсадът да не се мести, защото кореновата му система не понася добре трансплантацията. Тъмните саксии допринасят за по-лесното затопляне на корените и спомагат за доброто развитие на зеленчука.
3. Не прекалявайте със светлината;
Не си мислете, че ако растението е постоянно подложено на осветление, ще се развие по-добре. Перфектният разсад се нуждае от светлина около 10 часа, през останалото време се препоръчва да го покривате с непрозрачни капаци. Така ще си подсигурите по-бързото му развитие.
4. Никога не садете патладжана в близост до домати;
Запомнете, че патладжанът и доматите са възможно най-лошите съседи. Ако сте решили да отглеждате тези два зеленчука, никога не ги садете в близост един до друг. Не е желателно да са на едно и също място, дори когато ги отглеждате като разсад на прозореца.
Защо да удряме патладжаните с точилка, преди да ги сготвим
5. Не разкопавайте почвата;
Патладжаните обичат почвата да е рохка, но не прекалено. Не разкопавайте по-дълбоко от 3-5 см. Ако правите това, избирайте времето след поливане.
6. Никога не късайте патладжаните, а използвайте ножица или нож.
Когато обирате плодовете от растението, използвайте ножица или нож. Възможно е, ако ги късате, да нараните стеблата и да причините инфекция.
Това са грешките, които не бива да допускате, когато отглеждате патладжани. Постарайте се да придържате към съветите и добрата реколта ви е гарантирана!