Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Невероятна реколта от домати и краставици: Тайните на подготовка на почвата

01 май 2024, 14:33 часа

Ако градината ви храни и се интересувате от получаване на богата реколта, трябва да знаете как правилно да отглеждате определени растения. 

Как да увеличим плодовитостта на почвата?

·       Нанесете органични торове като компост или тор.

·       Най-важните минерални торове са фосфор, азот и калий.

·       Отглеждане на детелина, бобови растения, люцерна и зърнени култури. Това обогатява почвата с азот и органични вещества.

·       Мулчиране – Помага за задържане на влага, потиска плевелите и обогатява почвата, докато се разлага.

·       Редуване на различни култури в градината.

Не ги компостирайте!

·       Резки от болни растения  - патогените не умират, а се пренасят върху здрави растения.

·       Месото и костите на животните  изгниват дълго време и излъчват неприятна миризма.

·       Цитрусовите плодове  са вредни за земните червеи и полезните микроорганизми. Разваленият хляб  може да привлече гризачи в района.

Правилният начин, по който да подготвим почвата в градината през пролетта

Какви условия са необходими за най-популярните растения?

Картофи

Вирее най-добре в рохкави кисели и слабо кисели почви. Необходимо е обилно поливане по време на периода на цъфтеж и докато върховете спрат да растат. Картофите се нуждаят най-вече от азот, фосфор и калий, затова е препоръчително да се прилагат комплексни минерални торове

Морков

Подходящи са рохкави почви без плевели с неутрална киселинност, но наситени с фосфор. Обича слънчевата светлина, така че е за предпочитане да се използват незасенчени места за засаждане. Културата е много влаголюбива и не понася добре сушата, започва бързо да вехне. Морковите са много чувствителни към високи концентрации на сол, така че трябва да избягвате прилагането на големи количества минерални торове, в противен случай това може да доведе до намален растеж и развитие на културата.

Краставици

Те трябва да се отглеждат в култивирани и плодородни почви с неутрално pH. Необходимо е почвата да е наситена с влага и температурата да не пада под +16-18 ° C. Като основен тор, органичните торове са най-ефективни в оптимални комбинации с минерални торове.

Как да създадем здрава градинска почва

Домати

Култивираните глинести и песъчливо-глинести почви с високо съдържание на фосфор са най-подходящи за отглеждане на домати. Расте добре при pH 5,5-7,1. Лека и топлолюбива култура, температурата не трябва да пада под +15 °C, комфортният диапазон е +22-24 °C. Доматът, особено оранжерийният домат, обича добре оплодена почва.

Бяло зеле

Бялото зеле е студоустойчиво растение. Най-оптимални за него са плодородните структурни почви, наситени с въздух. Бялото зеле консумира хранителни вещества през целия вегетационен период.

Копър и магданоз

Почвата трябва да е нормална или леко кисела и да има рохкава структура. За засаждане можете да изберете слънчево място или частична сянка. Зеленолистните могат да бъдат засадени в почвата, където зеле, лук, краставици, домати и картофи растат миналия сезон.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес