Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Неправилните грижи водят до болести при мушкатото - как да се справим с тях ?

20 юли 2023, 11:18 часа

Всеки знае, че мушкатото, освен красиво, е и доста издръжливо растение. Нямат нужда от ежедневно поливане и не са капризни към околната среда. Но дори тези растения са склонни към заболявания. Добрата новина е, че няма много вредители, към които мушкатото да е податливо и повечето болести са лесно лечими. Затова, ако забележите, че вашето мушкато е болно, не бързайте да го изхвърляте, а се погрижете за него.

Какви проблеми може да възникнат при отглеждането на мушкато?

Ако отглежда мушкатото у дома на закрито, трябва да полагате специални грижи, за да му осигурите оптимален растеж и да предотвратите появата на заболявания. В противен случай, растението става уязвимо на гниене и плесен. Тези заболявания могат да привлекат и някои вредители, които да нападнат и другите ви растения у дома.

Правилният начин да наторите мушкатото си

Гниенето на мушкато се получава, когато прекалите с поливането. То предпочита да му е една идея по-суха почвата, отколкото влажна. За да разберете дали е време да полеете мушкатото, проверете дали почвата е суха на дълбочина от 10 до 15 см., ако е суха - може да го полеете. Ако обаче все още е леко влажна, растението все още няма нужда от вода. Отглеждайте мушкатото в саксии, които имат дренажни отвори, за да няма натрупване на влага на дъното.

Какво може да доведе до липса на цъфтеж при мушкатото?

  • Недостатъчно количество светлина
  • Нарушено подрязване
  • Прекомерно торене
  • Ниска стайна температура
  • Липса на хранителни вещества в почвата
  • Мушкатото е в прекалено голяма саксия и затова расте на корени и зелена маса

Ако се грижите не добре за своето мушкато, това може да доведе до развитие на някои заболявания. Подуването на листата се появява като листни петна, които впоследствие стават кафяви и коркови. Листата могат да пожълтеят и след това да паднат. Това се случи в резултат на прекалено влажна и топла почва, влажен и хладен въздух или защото корените попиват повече вода, отколкото листата. Така клетките набъбват и се пукат. Затова ви съветваме да избягвате честото поливане и да не държите растението на течение. Пожълтяването на листата е в резултат на недостатъчно поливане.

От какво може да се разболее мушкатото?

Повечето болести, които се срещат при мушкатото, засягат листата и стъблото на растението. Най-големият враг на мушкатото е гниенето и това обикновено се случва, когато времето е много горещо. Болестта се появява, когато растението изсъхне и след това бъде обилно полято с вода. Признаците на гниене са появата на сиви, пухкави петна по стъблото и листата. Ако не се вземат мерки, растението ще умре. Когато растението започне да изсъхва, ще забележите гниене на един или два клона. Накрая цялото стъбло почернява и остават само няколко листа. Първата профилактика може да се извърши, дори когато растението е на етап размножаване, като резниците се третират с фунгициди.

Как да направите мушкатото си три пъти по-красиво?

При гъбично заболяване най-често са засегнати листата на растението. Наблюдават се петна с различни форми, обикновено кафяви. На цветовете потъмняват венчелистчетата по краищата и изсъхват преждевременно.

При мушкатото може да се образува и ръжда. От долните страни на листата се образуват отчетливи, кръгли подутини, най-често се получава през влажното лято или есента. Добрата новина е, че тази болест не заразява цветето бързо, така че има време то да бъде излекувано и да се възстанови. За да предотвратите ръждата по растението, трябва да премахнете заразените листа и да напръскате с фунгицид.

Градинските охлюви, плужеците, акарите и червеите почти не нападат мушкатото.

Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес