Традиционният подход към отглеждане на градинските ягоди включва напълно рязане на листата. В съвременното градинарство обаче, всички действия се извършват с определена цел и са насочени към постигане на конкретен резултат. Това важи и за подрязването на ягодите, което трябва да се прави само ако растенията го изискват.
Подрязването на листата на ягодите има няколко цели. Първо, то помага за подмладяването на растенията. Второ, това е превантивна мярка за предотвратяване на инфекции от гъбични заболявания. И трето, тази процедура помага да се намали броят на вредителите на растенията.
След такова подхранване, ЯГОДИТЕ ще дадат ТРОЙНА реколта
Кога да отрежете листата на ягодите?
Подрязването на листата на ягодите може да се извършва през есента, пролетта и лятото. Най-популярното време за резитба обаче е втората половина на лятото. Въпреки че не може да се определи точна дата за подрязването на ягодите, всякъде градинарят трябва да се фокусира върху конкретните характеристики на своите растения и почва.
Например, двадесети юли може да послужи само като ориентирна дата, която да ви насочи. Някои градинари предпочитат да режат листата до края на август, без да вредят на бъдещия плод. В летния сезон листата на ягодите се подрязват след плододаване.
Важно е да изберете правилния ден за резитба, тъй като метеорологичните условия могат да влияят върху запазването на ягодите в бъдеще. Ако денят е много влажен, съществува риск от внасяне на гъбични инфекции. Ако резитбата се извършва под палещите слънчеви лъчи, ягодите може да изпитат стрес. Идеалното време за резитба е преди или след залез слънце.
Как да подрежете листата на ягодите?
За да не навредите на ягодовите растения, трябва да спазвате няколко правила при подрязването на листата:
- Използвайте остър нож или ножици за рязане.
- Ако мустаците трябва да се премахнат, използвайте лопата.
- Отрежете листата възможно най-близо до основата на храста, като същевременно оставите гнездата непокътнати.
- Извършете процедурата при сухо време. Ако растенията имат нужда от вода, полейте ги само под корена.
Ако покриете почвата с това, реколтата от ЯГОДИ ще е ДВОЙНА
- Начинайте с подрязването на по-здравите храсти и постепенно преминавайте към по-слабите.
- При работа с заразени с болести храсти, поставете вестник до тях, за да попаднат спорите на гъбичките върху него, а не в почвата.
- Правилно извършената резитба минимално наранява ягодовите храсти и им позволява да се възстановят преди зимния студ.
Спазвайте тези препоръки и вашите ягоди ще са здрави и дашни.