Лалетата са едни от най-популярните луковични растения, които украсяват пролетните цветни лехи. Въпреки че по време на цъфтежа си са изключително красиви, след това губят своята декоративна стойност. За всеки градинар е важно да знае какво трябва да направи с лалетата, след като са прецъфтели.
Грижа за лалетата спед цъфтежа
След като лалетата спрат да цъфтят, трябва да запомните колко е важно да се грижите за тях. От това зависи дали ще цъфтят през следващия сезон и колко обилен ще бъде цъфтежът им. Основната процедура състои в премахване на плодника и семенните шушулки в края на цветната дръжка. Това може да стане механично (чрез рязане с остри ножици, нож) или чрез счупване на пестика с пръсти. Това ще позволи на растението да насочи енергията си към развитието на корени и дъщерни луковици. Ако това се пренебрегне, лалетата ще започнат да пускат семена, което ще се отрази негативно на състоянието на цялото растение.
Трябва ли да се режат листата на лалетата след цъфтежа
В същото време не забравяйте внимателно да поливате лалетата за определен период от време, за да позволите на луковиците да се регенерират. Също така е важно да не премахвате листата на растенията веднага след цъфтежа, а да ги оставите само докато започнат да изсъхват сами. Именно те, извършвайки фотосинтеза, осигуряват на цветята необходимите хранителни вещества за растежа и развитието на луковиците.
След цъфтежа и отстраняването на цветовете надземната част на лалетата започва да умира. И си струва да се уверите, че луковиците на растенията ще оцелеят безопасно до следващия сезон. Когато листата започнат да пожълтяват и увяхват (около юни), луковиците трябва да се изкопаят от лехата и да се подготвят за съхранение. Те трябва да се почистят от почвата и да се премахнат сухите корени и листа.
Следващата стъпка е изсушаване (естествено) и прехвърляне на хладно, тъмно, сухо и проветриво място, където температурата се поддържа между 5-10 градуса по Целзий. Луковиците на лалетата могат да се съхраняват както в насипно състояние, така и в кутии, пълни с пясък или торф. Те се съхраняват до септември, след което се засаждат директно в земята.
Защо луковиците на лалетата трябва да бъдат изкопани?
Повечето разновидности на тези растения трябва да преминат през период на покой. Поради неблагоприятни промени в почвата през летните месеци, луковиците могат да претърпят сериозни поражения. Изваждането им от почвата предотвратява развитието на гъбични заболявания, които виреят на влажно и топло. Тази процедура също така помага да се предотврати прекаленото уплътняване на луковиците. Изкопаването на лалетата ще гарантира, че растенията ще цъфтят обилно през следващия сезон и ще бъдат по-устойчиви на болести и вредители.
При засаждане на луковици на лалета – ето какво е препоръчително да се направи