Ягодите са едни от най-обичаните плодове в градинарството, но отглеждането им може да бъде предизвикателство, особено ако не се внимава към някои важни детайли. В тази статия ще разгледаме някои от най-типичните грешки, които градинарите правят при отглеждането на ягоди и които могат да доведат до съпътстващи проблеми, и намалена реколта.
1. Засаждане на стари корени
Една от основните грешки, която градинарите правят, е засаждането на стари корени. Използвайте растения, които са се вкоренили през последната година, за да гарантирате по-добър успех на отглеждането.
Мит или реалност: Отглеждането на ягоди в домашни условия
2. Засаждане на ягодови корени с много листа
При засаждането на ягодови растения е важно да се отстранят всички излишни листа, оставяйки само двете най-млади. Твърде многото листа могат да изсушат растенията и да ги уморят, което в крайна сметка води до намалена реколта.
3. Оставяне на дълги корени при засаждането
Дългите корени при засаждането трябва да се скъсят до около 10 сантиметра, за да може растенията да се разпрострат равномерно в почвата. Дългите корени могат да се подгънат, което води до проблеми с растежа и намаляване на реколтата.
4. Засаждане без обеззаразяване
Засажданите корени трябва да бъдат обеззаразени от болести и вредители, особено от акари. Това може да се постигне чрез потапяне на растенията във вода с температура от 40-50 градуса по Целзий, което ще помогне да се унищожат вредителите.
5. Подхранване с органични торове
Избягвайте подхранването на ягодите с органични торове, тъй като те могат да доведат до прекомерен растеж на листата и ластуни, което ще намали реколтата. Избирайте комплексни минерални торове в подходящи дози.
Засаждане на ягоди - кога, къде и как се прави, за да е богата реколтата
6. Ненавременно пръскане
Химическото пръскане може да бъде необходимо, особено при появата на вредители и болести. Пръскайте до цъфтежа и след прибирането на реколтата, за да предпазите растенията си.
7. Пресаждане на ново място след 3-4 години
Не забравяйте да пресаждате ягодите на ново място след 3-4 години, тъй като оставането на растенията на едно и също място за по-дълъг период може да доведе до стареене и намалена реколта.
8. Пропускане на загърляне
Не пропускайте да загърляте ягодите си, за да поддържате подходящата влажност на почвата и да осигурите по-добра реколта.
Внимавайки за тези грешки и ще можете да се насладите на изобилие от вкусни, и сочни плодове във вашата градина.