Зеленият фасул е обичан от много хора. Плодовете по време на зреенето са шушулки с боб. Цветът на зърната зависи от сорта, може да бъде червен, бял, жълт, кремав, син, кафяв, зелен, лилав, розов. Размерът на зърната варира от 6 до 15 см, всяко от тях съдържа от 3 до 7 зърна.
Храстовите сортове на културата са компактни, не заемат много място в градинското легло, лесно се засаждат с помощта на методи за гнездене и са продуктивни.
Фасулът се засажда като уплътнител между други култури, а също така се отглежда в лехи за получаване на високохранителна култура. За да получите стабилни добиви от година на година, трябва да се придържате към определени правила за отглеждане на зелен боб.
Засаждане на зелен боб - 10 съвета за всеки градинар
Отглеждане на зелен фасул
Отглежда се лесно, вегетационният период е кратък, което позволява да има първа и втора реколта през годината. Зеленият фасул е добър предшественик за другите зеленчуци, защото обогатява почвата с азот. След като времето се затопли достатъчно и няма опасност от слани, засейте семената.
Фасулът може да заеме площите, освободени от:
- спанак,
- салати,
- репички.
Кога се сее зелен боб втора реколта?
Възможно е да го засеете и като втора реколта през юли, 20 градуса са оптимални за развитието му. Фасулът не понася продължителните захлаждания и ветровете, сейте го на добре осветени места, но е възможно да използвате и площите между редовете в млади овощни градини или лозя. Сушата го съсипва, където и да го засеете трябва да има възможност да се полива. Засушаването може да предизвика масово нападение на червеното паяче. При силно овлажняване се забавят растежът и плододаването, корените загиват.
Добрите градинари съветват: Засаждане на фасул за добра реколта
Фасулът реагира много добре на оборски тор. Основното торене да е с фосфорни и калиеви торове. Азотът се внася преди сеитбата и като подхранване, така се засилва дейността на азотфиксиращите бактерии.
Ниските сортове се сеят на двуредова лента по схема 60-20-8, или в гнезда на разстояние 60-40 см. по 5 - 6 растения във всяко. Високите се се сеят гнездово на разстояние 80 - 90 см в редовете, 50 - 60 см се оставят между гнездата в реда. За 100 кв м са необходими 1 - 1,2 кг семена от пешаците и 0,8 - 1 кг от увивните фасули.
Ерусалимският сорт е увивен, с кехлибареножълти, плоски, дълги 11 - 12см, крехки и нежни бобове, с приятен вкус и аромат при варене. Местните сортове Майчин и Райкин са средно ранни или късни и с много добри качества на бобовете.