Всеки градинар, независимо от неговия опит, трябва да има информация кога и как да подхранва стайните цветя.
Кога е най-добре да подхранвате стайни растения?
Това време е в периода на активно развитие, който за повечето растения съвпада с месеци с дълга дневна светлина - приблизително от март до октомври.
Хранителните състави трябва да се добавят приблизително веднъж на всеки 2-3 седмици. Ако едно цвете ви радва с цъфтежа си, прилагайте тор по-често - веднъж на всеки 1-1,5 седмици.
Грешките, които всяка домакиня прави при поливането на цветята у дома
Съответно, от октомври до февруари, когато много растения са в латентно състояние, те не се нуждаят от обилно подхранване, така че торенето трябва да се извършва не повече от веднъж на всеки 1-1,5 месеца, като дозата се намалява наполовина.
Има само едно изключение от това правило. Отнася се за цъфтящи култури (коледна звезда, циклама, азалия и др.). Подходящата честота на торене за тях все още е веднъж на 1-1,5 седмици.
В същото време има растения, които изобщо не се нуждаят от торене през есента и зимата (бръшлян, хлорофитум, глоксиния, алое, кактуси и др.). Като правило, когато дневните часове се скъсяват, тези цветя спират да растат, губят листа, а в някои случаи и цялата надземна част.
Кога е необходимо спешно торене на стайните растения?
Необходимостта от непланирано хранене се показва от следните външни признаци. Те включват пожълтяване или сухота на листата, петна по тях, падане на цветя и пъпки.
Обикновено отделните растения страдат от липса на хранителни вещества. Но ако външният вид на всички стайни цветя, които отглеждате у дома се е променил, те вероятно са заразени с вредители или болести. В този случай не можете да пристъпите към торене, докато цветята не бъдат напълно излекувани.
Когато подхранвате стайни растения, спазвайте някои правила:
- Не е препоръчително да прилагате тор веднага след пресаждане - трябва да изчакате около 1,5-2 месеца.
- По правило цветята не се нуждаят от торене през зимата. Допълнителното торене стимулира растежа и нарушава естествените процеси на развитие. Началото на пролетното торене започва в края на февруари.
- Всеки тор се прилага в строго съответствие с инструкциите. Тук са неприемливи всякакви експерименти и предозиране.
- Болно и заразено растение не трябва да се държи до здрави растения, тъй като това може да доведе до инфекция на всички цветя.
- Пръскането не трябва да се извършва в периоди на повишена слънчева активност. Това може да изгори растението. По правило течният тор се пръска върху цветята рано сутрин или вечер.
- Кореновите торове се прилагат върху предварително навлажнена почва равномерно, не в корена, а около контейнера.