Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво може и какво не може да се засажда след краставиците?

03 декември 2024, 13:21 часа

Често неопитните градинари допускат една грешка при засаждането на култури, от които очакват много - засаждат ги след неподходяща за тях култура. Например, всеки градинар трябва да знае какво не трябва да се засажда на мястото, на което преди това са били отглеждани краставици. В резултат на това, вместо очакваното изобилие от реколта, в най-добрия случай се получава оскъдна реколта. 

Какво може и не може да се засажда на мястото на краставиците?

Краставиците изразходват всички полезни вещества от почвата, така че е по-добре да засадите междинни – непретенциозни култури на мястото, на което сте ги отглеждали. Междинните растения са тези, които се засаждат между основните култури и често се използват за силаж или тор. Тези растения помагат за обогатяване на почвата.

Следващата година ще берете краставици в кофи, ако използвате този тор с мая

Става дума за летен синап, рапица, лупина, маслодайна ряпа и зимна ръж, зимна рапица. Възможно е и засажднането на зимен фий.

След краставиците можете да засадите и бобови растения, кръстоцветни култури и листни зеленчуци като марули и спанак. Допустимо е засаждането на моркови, магданоз, целина, чесън, лук и копър. Но не трябва да засаждате тикви, тиквички, пъпеши и дини след краставици, тъй като те може изобщо да не растат в изтощена почва.

Най-добрите зелени торове след краставици

Зеленият тор може да се засади веднага след прибиране на реколтата. Основното е не по-късно от месец преди началото на първата слана. На растенията за зелено торене им трябват поне няколко седмици, за да натрупат зелена маса. В края на краищата тя ще гние през цялата зима, осигурявайки попълване на почвения състав с микроелементи.

След краставици е най-добре да засадите тези растения:

Синап. Това е най-популярното растение сред градинарите. И има причина. През есента то ще произведе до килограм органична материя от квадратен метър площ. Но това не е всичко. В допълнение към торенето с фосфор, азот и калий, горчицата много добре дезинфекцира почвата, измества плевелите и разхлабва почвата до прилична дълбочина с корените си. Благодарение на това растение можете завинаги да забравите за телени червеи, краста, гниене и късна болест.

Овес. Отлична възможност дори за тежки почви. Неговият корен може безопасно да се нарече тор. Може да разрохка почвата с почти всякаква плътност. Друго предимство на овеса е огромното количество хранителни протеини. Има ги дори повече от детелината или люцерната. Но няма толкова много азот, колкото в бобовите растения, но има повече от достатъчно калий и фосфор.

Какво ще се случи с холестерола ви, ако всеки ден ядете краставици?

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес