Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво може и не може да се засажда там, където растат моркови?

17 август 2022, 16:16 часа

Мнозина начинаещи градинари не си правят труда да обсъдят плановете си за градината с по-опитните и допускат груби грешки, заради които плащат с труда си и губят цялата си реколта.

Грешките в сеитбооборота обикновено костват реколтата на градинаря. Влошават се количеството и полезните свойства на културите, които са засадени в градината.

Влияние оказва също и плодородието на почвата и от това какви култури ще растат в съседните легла, както и от торовете и хранителните смеси, използвани за почвата.

Отглеждайки кореноплодни още повече е препоръчително да бъдете внимателни, защото те се разболяват не по-малко от другите зеленчуци и реагират по-рязко на състава и структурата на почвата, в която растат.

5 грешки на градинарите, които съсипват реколтата от моркови

Какво е правилно да засадим след морковите?

Морковите растат предимно на открито, имат свойството да трупат нитрати и токсини, изтощават почвата и оставят след себе си определени вещества, които не са от полза за растенията, които ще бъдат засадени на тяхно място.

Следващият път, когато можете да засадите моркови на старото им място, е 4 години след последната им реколта.

Как да възстановим почвата след морковите?

След морковите е най-добре да засадите зелена тор. Традиционно това са бобови растения, рапица, горчица, репички, овес или елда.

По този начин можете да възстановите липсата на фосфор, калий, азот и в същото време да поставите структурата на почвата в пълен ред.

През следващата година вече ще е възможно безопасно да засадите кръстоцветни растения в тази леха. Веднага през следващия сезон след морковите можете да засадите картофи, домати, патладжани, чушки, салати и репички, грах и боб.

Няма да повярвате като разберете защо лукът и морковите трябва да са засадени едни до други

По-добре е да не засаждате след моркови тези растения

Лоша идея е да засадите на това място копър и магданоз, целина и кориандър, моркови, цвекло и дори хрян.

Всички тези култури изискват същия набор от хранителни вещества като морковите, а те вече са изчерпани от предшествениците им.

Освен това е по-добре да засадите всички тиквени култури на друго място.

За да сте сигурни, че няма да обречете на провал цялата реколта в градината сами, посъветвайте се с опитен градинар по отношение на плановете, които имате за годината и културите, които искате да отглеждате. Така ще си гарантирате успеха предварително.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес