Грижата за градината е пропорционална на нейната продуктивност и плодовитост. Как да наторите градината си през пролетта. Когато растенията се събудят след зимата, те се нуждаят от помощта на опитни градинари.
Първото пролетно подхранване на дървета и храсти трябва да бъде с азотсъдържащи вещества. В крайна сметка азотните съединения се измиват най-много от почвата по време на топенето на снега.
Второто подхранване може да бъде гълъбов или пилешки изпражнения с урея или амониев нитрат.
Методът на листно подхранване е пръскането на дървета с урея с различни концентрации.
Как да торим овощните дървета и храсти през пролетта?
За наторяване на почвата около овощните дървета и храсти се нуждаете от 5 литра разтвор на карбамид или амониев нитрат. Ще ви трябват 50 g продукт на литър вода. Ако искате да наторите почвата с оборски тор, на кофа с вода добавете 2,5 кг. Под всяко дърво трябва да излеете 2 литра.
Торенето трябва да се извърши две до три седмици преди дърветата и храстите да започнат да цъфтят. За пръскане на овощни дървета концентрацията на урея трябва да бъде както следва:
· 0,3% - за ябълкови дървета.
· 0,2% - за крушови дървета.
· 0,5% - за костилкови дървета (череша, череша, слива, кайсия).
Задължително торене на овошките през пролетта - ето какво трябва да знаете за него
Пролетно торене на овощни дървета: важни правила
Трябва да наторите градината с вещества, които съдържат фосфор, калий и азот. Те помагат на дърветата да растат по-добре и да имат по-големи добиви. Това ви позволява да насищате растенията с кислород и вещества, които насърчават растежа на нови издънки и корени.
Най-добре е да се тори с минерални и органични торове. Органичните включват хумус, тор, торф, постеля, компост. А за минералите - амониев сулфат, амониев нитрат, урея.
При минералните торове е важно да спазвате инструкциите, мерките за безопасност и пропорциите, за да не навредите на себе си и на растенията.
Как да наторим градина в началото на пролетта: торене на овощни дървета и храсти
Храстите могат да се торят с калиев нитрат, смес от пепел и урея. Първите обработки на дървета и почва могат да се извършат през март, дори ако има сняг, върху него трябва да се разпределят торове, така че веществата да се абсорбират в земята по време на топенето.
По време на цъфтежа, най-често през април, могат да се използват калиеви и фосфорни торове. Те ще помогнат за укрепване на корените и ще увеличат броя на страничните издънки.
През май можете да подхранвате дървета и храсти с всички видове торове. Не забравяйте, че веществата трябва да се добавят към влажна почва, за да се предотвратят изгаряния на кореновата система и да се вземе предвид химическата съвместимост на минералните торове.
Торене на овошките през март - списък с торовете, които са необходим
Какви грешки допускаме при пролетното торене на овошки?
1. Прекомерно торене
В най-добрия случай растенията просто ще растат прекалено активно зелена маса, а „предозирането“ значително ще увеличи риска от вредители като листни въшки, паякообразни акари и други. В най-лошия случай растенията могат да развият увехнали жълти листа с кафяви ръбове, а корените могат да изгорят под въздействието на прекомерно количество тор и реколтата ще умре.
2. Прилагане на „грешни” торове
Преди да започнете да торите, струва си да проверите какво точно липсва на растенията, като се съсредоточите върху елементите, от които се нуждаят, в зависимост от времето на годината. Така в началото на пролетта на традиционните култури липсва азот, измит от дъжд и разтопен сняг, а малко по-късно - преди цъфтежа - фосфор, калий и други елементи.
3. Торене без предварително изследване на почвата
Подобно на киселинността, съставът на почвата също трябва да се провери. Това ще помогне да се определи кои вещества липсват в почвата, за да се компенсира впоследствие дефицитът.