Розата е всепризнатата царица на цветята, пленяваща с деликатен аромат и изящество. Преди векове това разкошно цвете вдъхновявало поети и крале - а днес дори начинаещ градинар, който е готов да посвети време на капризната царица, може да се възхищава на нежните й венчелистчета.
Март – профилактика
Началото на пролетта е време да се притечем на помощ на спящите красавици. Внимателно изчеткайте снега от найлоновите и други заслони и покрития - това ще осигури приток на въздух. Ако температурата вече е над нулата, направете дупки за вентилация. Първоначалният оглед се извършва, когато снегът се стопи напълно. Не се тревожете, ако видите почернели издънки - след подрязване на тяхно място ще се появят нови.
Отглеждане и грижа за РОЗИ в цветната градина
Април – освобождаване от заслоните
Не бързайте да премахвате напълно покритията. Отслабналите клони може да изсъхнат или изгорят. Препоръчва се да започне пълномащабното освобождаване на розите в края на месеца. Нощем е по-добре да покриете храстите със смърчови клони или друг покриващ материал. Преди да се разтворят пъпките, растенията се третират с 3%-ов бордолезов разтвор или 3%-ов разтвор на железен сулфат.
Това ще предотврати развитието на гъбична инфекция. Грижата за розите през април включва пролетно подрязване. Сухите и повредени издънки се отстраняват, а срезовете се обработват с градински лак. Този месец е важно да не забравите да нанесете комбинирани торове около стъблата, да разрохкате и мулчирате почвата с компост.
Май - засаждане на нови рози
Май е най-доброто време за засаждане на нови рози. Почвата се разрохква дълбоко и плевелите се отстраняват. Няма да е излишно да се прилагат азотни торове. Засадете растенията в топло и сухо време. След засаждането храстите се поливат и засенчват в продължение на 2 седмици. Следете ги внимателно, при образуването на пъпки розите често страдат от активна дейност на вредители. Ако намерите такива неканени гости, пръскайте издънките с инсектициди.
Юни - обилно поливане и разрохкване
Юни е времето, когато отглеждането на рози дава първите резултати. В началото на лятото храстите започват да цъфтят. Сега те се нуждаят от обилно поливане (15 л вода на 1 храст) и торене с настойка на лопен. Появата на бяла плака и паяжини по листата, падащи пъпки и кафяви петна по стъблата показват необходимостта от започване на лечение за болести или контрол на вредителите.
Как се прави засаждане на роза от резница?
Юли - събиране на резници
Грижата за розите в разгара на лятото се състои в премахване на избледнели пъпки, разрохкване на почвата, поливане 1-2 пъти седмично и добавяне на органичен тор. Започнете да вземате резници, за да получите здрави и силни растения. Препоръчително е клоните да се режат рано сутрин или вечер с чист и остър инструмент по диагонал. Оптималната дължина на резниците е 15 см. За да се ускори вкореняването, резниците се държат в разтвор на биостимулатор за 10-12 часа, след което се засаждат на открито и се покриват с буркан.
Август - намаляване на поливането
В края на лятото избледнелите пъпки вече не се отрязват. Намалете обема и честотата на поливане. В почвата се прилагат фосфорно-калиеви торове. Вкоренените резници могат да се преместят в саксии или да се оставят да презимуват под стъклен купол и покривен материал.
Септември – зариване
С настъпването на есента поливането се спира. Основните дейности по поддръжката през септември са разрохкване и премахване на плевелите. Новите издънки се подрязват така, че растението да не губи енергия за тяхното развитие. Есенното подрязване на долните листа се комбинира с последващо засаждане на резници. Не се притеснявайте, те ще имат време да се вкоренят преди сланите. Пригответе сместа за зариване чрез смесване на торф и пясък. Ще ви трябва, когато нощите станат студени.
---